Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Podle zprávy na The Moscow Times ruská vláda v rámci spouštění 'elektronické vlády' hodlá financovat vývoj a údržbu 'národního operačního systému', který má být z 90 % založen na Linuxu. Program elektronické vlády dostane 330 mil. USD ročně a jeho součástí má být i 'národní mail' a vyhledávač.
Tiskni
Sdílej:
Rubian, Ruse, Rundriva ...
A nejlepší featura tohoto systému bude, že bude chránit před extremisty a dětským pornem. Ha ha, chytrý rusáci, chytrý... Jako severokorejci
A nejlepší featura tohoto systému bude, že bude chránit před extremisty a dětským pornem.Nikoliv, na to už má patent USA.
CZOS ..... dovedete si predstavit co by to bylo za bastl ?
Dovedete si predstavit ten tunel (financni) mezi statem a firmou jez by jej vyvijela ?
Datove schranky nechapu vubec a neni mi jasne proc to nemohlo byt udelane jako v bankovnictvi.
Bankovnictvi v prohlizeci vyuzivaji vsechny svetove banky vcetne nasich a neni treba niceho nez internetovho prohlizece. Nevidim duvod proc by takova vesnice jako CR potrebovala cosi takoveho.
CZOS ..... dovedete si predstavit co by to bylo za bastl ?
Nedovedu . Ne, teď vážně, pro úřady státní správy toho děláme nemálo a bastl to (snad) není.
Dovedete si predstavit ten tunel (financni) mezi statem a firmou jez by jej vyvijela ?
Datove schranky nechapu vubec a neni mi jasne proc to nemohlo byt udelane jako v bankovnictvi.
Datové schránky vymyslel politik pro podporu své politické kariéry. Je to bastl nad bastl, to je jasné. My děláme aplikace pro úřady, které vědí na co to mají a co jim to má řešit. Tedy mají již nějakou agendu a tu chtějí elektronizovat a nebo mají novou agendu a na míru zákonu a potřebám se pak napíše app. To pak nejsou vůbec špatné aplikace, protože rostou zespodu.
windows, protože bez nich se normálně podnikat nedáAsi záleží na tom, v jakém oboru podnikáš…
Neudělali by náhodou lépe, kdyby si místo nějakého vlastního nicmocdistra prostě zaplatili podporu rozumnějšího systému? RedHat, Novell, Canonical — je přece spousta možností. Nebýt podvodů při státních zakázkách, které je darují zdarma Microsoftu, mohly by tyto firmy klidně dodávat software pro státní správu i u nás.
Mimochodem, v Rusku o „národním“ operačním systému mluvili i před třemi lety. Pokud vím, hovno z toho.
To hlavní... proč?
A kolikrát by vaše verze byla dražší? 100x? 1000x? A jaké je riziko že někdo udělá to co jste říkal? Jaké je riziko že si toho nikdo nevšimne? Jaké je riziko že se ten škodlivý kód dostane do vládních (či jinak důležitých) počítačů a ne jen do uživatelských stanic běžných rusů?
Myslím že ušetřené peníze určitě zhodnotí mnohem lépe.
který má být z 90 % založen na LinuxuTo jako, že tam bude jen 90 % Linuxu (jádra)?