Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
dd if=/dev/zero of=/dev/sda1
Ani se nedivím, že to upstream pokládá na prd.
Uvazovali jsme o tom, ze disky navrtame.
Mnohem lepší je to ohřát nad Curieho teplotu, to se potom (po následném ochlazení) magnetické domény znáhodní zcela sami.
nemusím lovit který device to mám přemazat, případně jak velká ta hlavička je - to kdybych si ty data nechtěl zlikvidovat úplněA jak se k těm datům bez klíče dostanete?
Ta funkcia max. robi dojem bezpecia, urcite nie bezpecie.
"které při napsání odemkne přístup k vlastním šifrovacím klíčům disku"
A tu je problem. Date niekomu heslo, ktore ked da do vhodneho programu, tak si program po odsifrovani citlivych udajov uvedomi, ze by mal nieco zmazat a zmaze to. To ale nie je povinnost a preto cele toto riesenie len umoznuje ziskat pristup prave tym, pred ktorymi by sme chceli data chranit.
Myslím, že je to buď blbě ve zprávičce, nebo blbě naprogramované.Jsem si jistý, že to první. Nestudoval jsem kód, ale celé to chápu tak, že zadání destrukčního hesla pouze smaže všechny keysloty a rozhodně žádný klíč nedešifruje (ať už to do keyslotu vkládá cokoliv - určitě však ne platný klíč zašifrovaný tím heslem).
A stejně nejlepší šifrovací mechanismus je IMHO ten co jsem tu (a tuším Jenda(?)) před časem popisovalMně tohle přijde jako overengineered. Podle mě by stačil normální kryptomodul, který se při pokusu (třeba) o otevření zničí. Klíč pak v něm může být uložený úplně normálně třeba v nějaké volatilní paměti (nedokážu si představit, jak otevíráš epoxidový blob a vyčítáš mikrosondami data ze sběrnice pod pasivační vrstvou, aniž bys ani jednou nepřerušil napájení)
Tiskni
Sdílej: