V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
vim ~/.emacs
Debiani cesta absolutni cistoty by byla spravna v dokonalem svete ve kterem ale nezijeme. Myslel jsem si, ze Ubuntu je vice pragmaticke, ale v tomhle mne zklamalo, skoda.Nikde jsem neviděl, že by to mělo být důvodů "absolutní čistoty", ale hovoří se o nedostatečné vyzrálosti těchto řešení. To mi připadá naprosto pragmatické.
Jestli se dobre pamatuji, tak v podstate totez tvrdili v dobe vydani Dapper Drake o Edgy Eft. Pokud chteji s Ubuntu konkurovat MS Vista a ostatnim distribucim Linuxu, je zapotrebi urychlit vyvoj.Jenomže ne vývoj Ubuntu, ten jde dost rychle (první verze 2004!), ale vývoj Berylu a Compizu. Pokud chtějí konkurovat, tak musí především nabídnout ve výchozí instalaci plně funkční systém - ne že to někomu pojede a někomu ne, anebo jen napůl. Nehledě na to, že 3D desktop je momentálně z praktického hlediska blbinka, kterou si skoro každý po chvilce hraní vypíná a zase zapíná jen když chce na někoho udělat dojem... což je dost chabý argument pro zařazení nevyzrálého řešení do výchozí instalace... a kromě toho doinstalovat do Ubuntu tento "nadstandard" půjde pro laického uživatele pravděpodobně daleko snáze než dohledat a nainstalovat ovladače grafiky neobsažené ve Windows.
Myslel jsem si, ze Ubuntu je vice pragmaticke, ale v tomhle mne zklamalo, skoda.Někomu rozhodnutí dávat proprietární drivery do výchozí instalace přijde jako pragmatické, někomu jinému (třeba mně) zase jako hnusně oportunistické.
Zrovna u distra zaměřeného spíše na uživatele, co se s tím nechtějí "srát" mi to přijde jako nešťastný až kontraproduktivní krok. Zas další hlasy pro tábor "ani ovladače na grafiku to nemá..." Proč, proboha?Protože soudíte z lehce manipulativního textu zprávičky a ne z textu článku či dokonce vyjádření odpovědných: "...the board decided that some of the software required for deploying Composite support, which was the impetus driving consideration of closed source video drivers, is not mature enough for inclusion by default in the next Ubuntu release." "That doesn't mean closed source drivers are off the table entirely. Zimmerman says that "the winds aren't right yet. We will continue to track development and will revisit the decision if things change significantly." What will be included is a way for users to enable proprietary drivers and Composite support easily. Zimmerman says that the "infrastructure" for setting up proprietary drivers and 3-D support should be in the Feisty release. Takže si s tím "filosofováním" a "sektářstvím" zkuste nejdřív zpytovat vlastní přístup... já bych mohl říct přesně totéž o té vaší reakci: Buď budu řešit pseudoinformace a pomáhat šíření FUD proti Linuxu, anebo se budu pořádně informovat, než něco začnu rozebírat, a ubude dezinformací o "linuxácích".
Tiskni
Sdílej: