Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
vývojová prostředí NetBeans nebo Eclipse podle mého názoru nemají konkurenciIntelliJ IDEA!
no ... čistě obecně bych řekl, že neběží "díky" javě. on prostě běží a to že má pod prdelí zrovna javu je holt dáno tím, co umí leoš a spol nejlépe. stejně dobře by šel jistě rozhejbat i jinými jazyky. a pomalost je ostatně závislá hlavně na výkonu/parametrech použitého hw, to fakt s javou nemá moc společného. si vem, že kupříkladu cdr bšěží na freebsd/php/mysql a server je to poměrně vytíženej.No, zalezi jak na ktere aplikaci. Je fakt, ze web stranky pod nejakou tou javou bezi relativne rychle. Na druhou stranu, kdyz se podivam na server s Jira nebo se SSL Explorerem, tak je tam vytizeni fakt vetsi. Napr. SSLExplorer bych asi na 486 nerozbihal, ale openvpn mi tam jede v pohode. Jinak start SSL-Exploreru (kdyz jeste cosi kompiluje) je cca. 1-2minuty, fakt super zazitek, navic jeste kdyz normalni beh a konfigurace se musi spoustet ve dvou ruznych modech. Velkej problem je ale spis s interaktivnima aplikacema v Jave, to je to, co uzivatele prevazne odrazuje rychlosti. Napr. GQ a jXplorer (LDAP browsery/editory) - GQ v nejakym C nebo v cem+gtk, jXplorer Java. Zatimco GQ nabiha temer ihned a chova se svizne, jXplorer nabiha dele a rychlost je pak taky o neco nizsi. Jasne, zese je vyhoda, ze to pobezi vsude a je to OO. Urcite je Java super na programovani vetsich veci, ale malej web bych s tim v Tomcatu urcite nepsal.
Tiskni
Sdílej: