Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
No tak pozor. Zdrojaky ti mozu dat az po zaplateni...Myslim ze nie, zdrojaky by mali byt volne k nahliadnutiu, uprave a dalsiemu sireniu, inac sa porusuje GPL licencia - to by mohol byt potom aj Windows pod GPL keby ponukal zdrojaky k nahliadnutiu, uprava a dalsiemu sireniu po zaplateni urcitej sumy, co vsak nikdy neurobi.
Pokud je tedy onen upravený GPL produkt to jediné, co firma nabízí, těžko na tom může dlouhodoběji vydělávat.Jednou z věcí, kterou může nabízet a díky níž vydělávat dlouhodobě je podpora. Když lidé ve firmě ten produkt dokonale znají, mají s ním velký balík zkušeností, je to pro ně velká konkurenčí výhoda. Ikdyž pak někdo přijde, překompiluje a prodává o 5% levněji, bude těžko konkurovat aniž vedle binárky a zdrojáku poskytne i konkurenceschopné znalosti a schopnosti. A proto, myslím, zatím nikdo nevyšoupnul z pozice např. RedHat.
Jednou z věcí, kterou může nabízet a díky níž vydělávat dlouhodobě je podpora.S tím naprosto souhlasím, jenom bych netvrdil, že ta firma vydělává na produktu, ale na jeho podpoře. A vydělávat na tom ta firma může jak kde – tady v ČR asi jen dost těžko, protože tady přeci nikdo nepotřebuje radit, ještě za peníze – to si to raději s vynaložením 100× většího času zjistí sám, ale „zadarmo“. Navíc firmy vydělávající na podpoře zpravidla nemají problém uvolnit pod GPL vše, co pod GPL být uvolněno má, protože dobře vědí, na čem opravdu mohou vydělávat.
Tiskni
Sdílej: