OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Odpovím na oba komnetáře současně. Oba programy jsem zkoušel a je pravda, že základní funkce splňují, ale DreamComa používám také jako databázi kontaktů (asi 1000), který umožňuje super vyhledávání, napsání stejné zprávy na více kontaktů s tím, že v každé SMS je správné oslovení, umí posílat přes T-zones a přes Vodafone samoobsluhu.
Aha. Vidím, že Krteček vydal 4. 10. 2007 novou verzi, která např. umí T-zones a další pěkné věci. Vyzkouším. Uvidím jaký pokrok udělal v importu kontaktů z CSV (DreamComu), jestli zachovává všechna nastavení. A jsem taky zvědavý na placenou Vodafone samoobsluhu.
Co se týká esmsky, tak tam vývoj taky pokračuje - zadal jsem pár issue, ale autor tam píše: ... musím říct, že na začátku jsem si byl téměř jist, že se obecnou cestou nehodlám ubírat. V plánu byl jednoduchý prográmek pro české publikum. Nejsem si jist, zda mám pro podobné věci čas a schopnosti.
Jinak na ty nejčastější kontakty používám jabber.
Tak Krteček udělal velký pokrok - T-zones. Napíšu mu pár tipů:
* Přidat Vodafone samoobsluhu - umožňuje posílat SMS na T-mobile majitelům Vodafone
* Automatické vyplňování "Přezdívky" přímo z jména a příjmení.
* Chtělo by to vytvořit převodník z DreamComu
Vyzkoušel jsem DreamCom ve Wine a byl jsem velice překvapený, protože se rozběhl a to bez jakéholiv konfigurování a instalování MSIE ze stránek MS pomocí konfigurátoru Wine (ale nevylučuju, že ho od minula v systému mám). Akorát neběží odesílání přes T-zones.
V adresáři Windows\system32 mám msiexec.exe. Nevíte někdo jestli je přímo součástí Wine nebo jestli vznikl až do instalací?
Tady evidentne nekdo nepochopil, co ten otaznik mel znamenat, ono to narozdil od nasledneho komentaroveho spamu bylo k tematu
Tiskni
Sdílej: