OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
s bazarovym notebookom??? a kdo to porovnával s notebookem z bazaru? Tohle je z druhé ruky, né vyrabovná kastle bez baterky z německa
Je tam slot na SD kartu - kludne 16GB.To je pravda, to je opravdu výhoda. Můžeš jich mít v kapse neomezenej počet a vzhledem k jednoduchosti jejich záměny ve čtečce, se i kapacita disku stává neomezená
Bluetooth do PCMCIAjá bych tam nechtěl dávat bluetooth, PCMCIA port by se hodil (kvůli rozměrům samozřejmě blbost) na kartu s mobilním gprs internetem. Vbudovaný bluetooth by byl ale super na net přes gsm telefon, škoda, že to tam nedali.Já když jsem to viděl poprvé, taky jsem s toho byl nadšenej, ale časem, když jsem si to půjčil a vyzkoušel, nadšení opadlo, právě kvůli těmto detailům...
Základem je kernel fungující na bázi preemptivního plánování, který se nazývá “Exec”, a který podporuje abstrakci unikátního hardwaru, diskový operační system “AmigaDOS”, rozhraní pro programování aplikací “Intuition” a uživatelské grafické rozhraní (GUI) “Workbench”. Nechybí samozřejmě ani příkazová řádka. AmigaOS se chová jako realtimový systém, přestože takový není. Používá tak propracovaný multitasking, že dosud zůstává nepřekonán - nenajdete operační systém s tak kvalitním víceúlohovým prostředím (velmi blízko je například BeOS, AtheOS nebo QNX, jsou však o hodně mladší a stále na AmigaOS nemají).
Eee PC len zapne a vsetko fungujeVelorex, otočim klíčkem a taky jedu... Ale použitelnost?
Někteří asi nepochopili, že Asus eee není pro ně, ale pro lidi jako já. Pomalu uvažuju, že zrušim nb (nx7400 s Core solo) a nahradím ho velkým PC (doma desktop už mám) na koleji a eeečkem do batohu. A to je moje NXo jedno z těch lehčích. Jde o to, že tahle malá mrcha je mnohem skladnější, kdo má ve vlaku často 15.4" notebook na klíně tak ví. Eeečko je v dnešním světě, kdy chtějí lidi za co nejméně co nejvíce a dělají nelogické ústupky, něco vynikajícího. Doufám, že se toho chytí i ostatní firmy a budem si moc vybírat. Pokud to budou prodejci prodávat jako televize/radia/pračky bude to super, protože nikoho nebude zajímat co v tom jede za OS. Pokud se to ovšem zařadí mezi notebooky s nulovou propagací tak že o to nikdo ani nezakopne, tak se to u nás asi moc nechytne :( Každá lama co jde kupovat notebook kouká na rychlost,disk a procesor, zbytek ji nezajímá... jojo, windowsy hold potřebují výkon a Bill lidi naučil, že potřebují windowsy.
Za 7-11" nb se dneska platí v desetitisících a pokud jde o výdrž na baterky tak to není nějak slavný (Eee je lepší průměr). Proto není eeečku co vytýkat naopak...
Tiskni
Sdílej: