Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
s bazarovym notebookom??? a kdo to porovnával s notebookem z bazaru? Tohle je z druhé ruky, né vyrabovná kastle bez baterky z německa
Je tam slot na SD kartu - kludne 16GB.To je pravda, to je opravdu výhoda. Můžeš jich mít v kapse neomezenej počet a vzhledem k jednoduchosti jejich záměny ve čtečce, se i kapacita disku stává neomezená
Bluetooth do PCMCIAjá bych tam nechtěl dávat bluetooth, PCMCIA port by se hodil (kvůli rozměrům samozřejmě blbost) na kartu s mobilním gprs internetem. Vbudovaný bluetooth by byl ale super na net přes gsm telefon, škoda, že to tam nedali.Já když jsem to viděl poprvé, taky jsem s toho byl nadšenej, ale časem, když jsem si to půjčil a vyzkoušel, nadšení opadlo, právě kvůli těmto detailům...
Základem je kernel fungující na bázi preemptivního plánování, který se nazývá “Exec”, a který podporuje abstrakci unikátního hardwaru, diskový operační system “AmigaDOS”, rozhraní pro programování aplikací “Intuition” a uživatelské grafické rozhraní (GUI) “Workbench”. Nechybí samozřejmě ani příkazová řádka. AmigaOS se chová jako realtimový systém, přestože takový není. Používá tak propracovaný multitasking, že dosud zůstává nepřekonán - nenajdete operační systém s tak kvalitním víceúlohovým prostředím (velmi blízko je například BeOS, AtheOS nebo QNX, jsou však o hodně mladší a stále na AmigaOS nemají).
Eee PC len zapne a vsetko fungujeVelorex, otočim klíčkem a taky jedu... Ale použitelnost?
Někteří asi nepochopili, že Asus eee není pro ně, ale pro lidi jako já. Pomalu uvažuju, že zrušim nb (nx7400 s Core solo) a nahradím ho velkým PC (doma desktop už mám) na koleji a eeečkem do batohu. A to je moje NXo jedno z těch lehčích. Jde o to, že tahle malá mrcha je mnohem skladnější, kdo má ve vlaku často 15.4" notebook na klíně tak ví. Eeečko je v dnešním světě, kdy chtějí lidi za co nejméně co nejvíce a dělají nelogické ústupky, něco vynikajícího. Doufám, že se toho chytí i ostatní firmy a budem si moc vybírat. Pokud to budou prodejci prodávat jako televize/radia/pračky bude to super, protože nikoho nebude zajímat co v tom jede za OS. Pokud se to ovšem zařadí mezi notebooky s nulovou propagací tak že o to nikdo ani nezakopne, tak se to u nás asi moc nechytne :( Každá lama co jde kupovat notebook kouká na rychlost,disk a procesor, zbytek ji nezajímá... jojo, windowsy hold potřebují výkon a Bill lidi naučil, že potřebují windowsy.
Za 7-11" nb se dneska platí v desetitisících a pokud jde o výdrž na baterky tak to není nějak slavný (Eee je lepší průměr). Proto není eeečku co vytýkat naopak...
Tiskni
Sdílej: