Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
svn cat svn://svn.watzke.cz/dave/overlay/app-mobilephone/esmska/files/esmska.desktop > esmska.desktopa patří do
/usr/share/applications/
. Poslal mi to teď GEDIK, tak jsem to hodil do overlaye.
mohou tam být akorát absolutní cestyA odkdy? Obvykle se naopak používají relativní cesty. Binárku pak hledá někde v PATH, ikonky hledá podle podle tohohle.
Exception in thread "main" java.lang.UnsupportedClassVersionError: Bad version number in .class file at java.lang.ClassLoader.defineClass2(Native Method) at java.lang.ClassLoader.defineClass(ClassLoader.java:774) at java.security.SecureClassLoader.defineClass(SecureClassLoader.java:160) at java.net.URLClassLoader.defineClass(URLClassLoader.java:254) at java.net.URLClassLoader.access$100(URLClassLoader.java:56) at java.net.URLClassLoader$1.run(URLClassLoader.java:195) at java.security.AccessController.doPrivileged(Native Method) at java.net.URLClassLoader.findClass(URLClassLoader.java:188) at java.lang.ClassLoader.loadClass(ClassLoader.java:316) at sun.misc.Launcher$AppClassLoader.loadClass(Launcher.java:280) at java.lang.ClassLoader.loadClass(ClassLoader.java:251) at java.lang.ClassLoader.loadClassInternal(ClassLoader.java:374)
S tímto přístupem bych nikdy nepřešel z psacího stroje na PC.:)Mam tokovej přístup, aproto používám jabko!
cd<mezera>
a přetáhnout ikonku adresáře s rozbalenou Esmskou do Terminálu, pak zmáčknout Enter/bin/java -jar esmska.jar
top
), tak 83.4 MB je paměť, kterou si Java od systému zažádala. Neznamená to automaticky, že jí skutečně využívá. Jestli chceš pozorovat detailně ty hrůzy, co se s pamětí v Esmsce dějí, pak si nainstaluj Java 6 SDK a spusť si program jconsole
. To pak uvidíš teprve věci No, pokud se díváš do sledovátka systému (např. top), tak 83.4 MB je paměť, kterou si Java od systému zažádala. Neznamená to automaticky, že jí skutečně využívá.To už je ale prakticky jedno, že ji nevyužívá. Program s únikem paměti uniklou paměť taky nevyužívá, a přesto je to problém.
To už je ale prakticky jedno, že ji nevyužívá. Program s únikem paměti uniklou paměť taky nevyužívá, a přesto je to problém.Problém s úniky paměti je v tom, že ta zabraná paměť neustále roste, až přeroste všechno, co je k dispozici. Alokovaná ale nevyužitá paměť problém není, je to někde ve swapu a ostatním programům to nepřekáží.
U noveho pocitace je to celkem jedno, ale u starsich pocitacu muze mit smysl dat prednost aplikaci, ktera je napsana v jinem jazyku.To je právě ten přístup, co se mi nelíbí. Omlouvat zbytečné nároky tím, že je k dispozici více prostředků. To je pak nekonečný závod. (Tímto nechci vyjadřovat směrem k autorovi programu cokoliv negativního. Je to velmi pěkný program.)
eclipse
není zrovna moc dobrá ukázka Javovské aplikace, protože pod tím máte nativní SWT.
Ještě mě zajímá jedna věc co se tu diskutovala. Jak časově náročné pro aplikaci je vrátit paměť systému a znova si o ni zažádat ? Berme v úvahu pro zjedodušení třeba jen malloc() a free() - Mi to přijde bleskové, ale možná je něco o čem nevím, nbo jiný problém v oblasti virtuálních mašinPřinejmenším je to systémové volání, takže se musí přepnout kontext. Navíc aplikace nežádá extra o každých pár bajtů, ale žádá o celé stránky. Takže pak by musela neustále sledovat, co je kde jak zaplněné a pokoušet se shlukovat prázdná místa, aby dostala celou prázdnou stránku a tu mohla uvolnit. A to vše by dělala preventivně, co kdyby někdy začla docházet paměť. To je podle mne lepší mít v počítači tolik RAM, aby se do ní vešly všechny současně používané aplikace najednou. Pak ke swapování dojde jenom v okamžiku, kdy jednu aplikaci přestanete používat ale necháte ji spuštěnou – místo uložení stavu a znovunačítání když aplikaci znovu spustíte se pak prostě jen obraz paměti odloží na disk a zase se z něj přečte. Je to podobné, jako s uspáním počítače – taky je výrazně rychlejší odložit obsah RAM na disk a po probuzení počítače jej odsud znovu načíst, než všechny programy startovat znovu.
Aplikace (nemusí být nutně ani JavaVM) si alokuje mnohem víc pamětiObvykle to nebývá aplikace, ale alokátor jakožto součást standardní knihovny. Obvyklé alokátory to mimochodem dělají velmi podobně, akorát u javovského heapu je velmi dobře vidět obrovská velikost inkrementu (vždy rovna aktuální velikosti, čili z 64 MB se heap zvětšuje rovnou na 128 MB, to je celkem nemilé, i když to asi má nějaké principiální důvody stran jednoduchosti a efektivity implementace, fragmentace a já nevím čeho).
Diskuze ale začala s tím, že je alokováno XXX megabajtů, ale ty se z části nepoužívají a jsou zabrané "co kdyby náhodou". Je otázka, zda je to skutečně pravda.Za prvé, pokud se nepoužívají, mají ležet někde ve swapu, a tam mne netrápí. Za druhé, pokud si někdo nastaví, že má JVM hned na začátku alokovat 512 MB, když aplikace nikdy nevyužije víc než 20 MB, je to jeho problém. Mimochodem, výchozí hodnota pro maximum heapu je 64 MB.
Nevím jak to přesně funguje u Javy, ale myslím, že na požádání tu paměť uvoluje. Je zbytečné paměť uvolňovat, dokud ji nikdo nechce, že?Takhle to nefunguje. Jádro procesům určitě neříká "hele, nechceš třeba něco uvolnit?". To případně rovnou střílí.
Tiskni
Sdílej: