OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Nevím, zda by lidé z Mozilly měli zachovávat klid. Několik let jsem spokojeným uživatelem Firefoxu,A co teprve my nespokojení uživatelé Firefoxu
Chrome je sice pekelně rychlej, ale žádnej Adblock a pod. to nemá...Bude _vraj_ podporovať addons z firefoxu (co by bolo fajn)...
A u mě dost šrotí s PC když je někde větší flash nebo složitější Javascript...Aky HW?
Google + WebKit je dost silná kombinace na to, aby měly velkou šanci na úspěch. Myslím, že si časem určitě ukrojí z koláče víc než třeba Opera. Jestli budou šlapat na paty i Firefoxu a MSIE, to se ještě uvidí. Mě osobně by trochu vadil vzhled (mám radši když aplikace pěkně zapadne do tématu - třeba bude Linuxová varianta vypadat líp) a hodně chyběl Adblock.
Zatím mě nejvíc láká Midori, ale Google je dost velká ryba aby dotáhnul Chrome do použitelný podoby mnohem rychleji.
/usr/src/epiphany-2.22.0$ ./configure --help
--with-engine[=mozilla|webkit|xulrunner]
Jinak teda mám zkompilovaný aktuální Nightly Build a na rozsáhlejších diskusích tady na ABC mi to přímo v GtkLauncher
u scrolluje asi jako starý FireFox(což se o Epiphany s Geckem 1.9 říct nedá určitě), takže ten hype nechápu. I když to teda může být i tím Gtk, protože v Google Chrome mi to na těch rozsáhlejších diskusích vykresloval a scrolloval WebKit nádherně, i když to i Gecko v FF3 pod Windowsy.
První dojem opravdu výborný.
Chybí mi jenom foxmarks a flashblock.
Vyhledávání pří zádávání adresy je lepší než u Firefox/Opera .
dnes 15:56 mnnNení vaše důvěra v nadpřirozené schopnosti vývojářů Google poněkud přehnaná?
dost trapny browser ked nejde ani nainstalovat (error 8). dnes 15:57 mnn
a stale to neopravili
Tiskni
Sdílej: