Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Ehm,tohle jsem nějak nepochopil...
Free software je ten s GNU GPL, open software není to stejné, je to spíš licence BSD.není to to stejné, ale jinak blbost.:)
vim ~/.emacs
Ale její návrhy, jsou volně dostupné (ten ze 7. září 2007 mám na disku). To je výhoda dospělých verzí, které se již převratně nevyvíjí :)
Samozrejme, rozprávať sa o detailoch knihy s niekým, kto nie je jej legálnym vlastníkom, by bolo porušením zákona. (link)
Pokud má někdo zájem aby se držely jiné strany jeho norem, tak je má dák k dispozici zdarma.
Pokud jde o financování tvůrců norem, tak má jít od těch kdo z existence norem těží.A jak jdou tyhle dvě věci dohromady? Ten standardizační proces musí někdo zaplatit. Buď ho financují členové standardizačního sdružení (např. OASIS, IETF), anebo se platí z prodeje přístupu k normám, případně kombinovaně. Problém je tento - když půjdou veškeré náklady k tíži členů, bude to znamenat dražší členství a tedy omezený přístup (i když formálně otevřený všem). Čili ten omezený počet členů si může udělat standard k obrazu svému. Pokud je to naopak, členství je snazší a lze tedy tvořit standard na širší platformě. ISO je trochu něco jiného, protože to není otevřená standardizační organizace, je založena na národní bázi (podobně třeba ITU). Tam by musely přispívat členské národní organizace, což by byl pro některé problém, navíc by se ty přenášely třeba až na národní rozpočty, a to by nebylo zrovna to pravé ořechové.
Tiskni
Sdílej: