Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Celý patentový systém je nemorální zlo.
Problém je v tom, že dvě firmy mohou investovat, obě dělají vývoj, obě nezávisle na sobě něco vynaleznou… ale monopol pak získá jen jedna – ta která (dřív) přinesla přihlášku na patentový úřad. Tohle nedává smysl a není morální, aby stát garantoval monopol něčemu, co mohl nezávisle objevit i někdo jiný.
Je tu zásadní rozdíl vůči autorskému právu – když někdo zkopíruje např. film, knihu, hru, program, tak vzal cizí dílo, nevytvořil ho nezávisle sám, a tam ten monopol pro autora dává smysl. Tam jde o ochranu vlastnictví, které ale nikomu jinému nebrání si vytvořit něco podobného. Běžně vzniká např. alternativní software, který má podobné/stejné funkce, jako nějaký jiný, ale není to kopie autorského díla, protože ten zdrojový kód byl napsaný nezávisle. Nebo když chceš napsat vlastní učebnici nějakého programovacího jazyka, tak ji prostě napíšeš a nijak tě neomezuje to, že už nějaké jiné učebnice (které nemůžeš kopírovat) existují.
Ještě k těm patentům nebo spíš vynálezům: pokud se společnost shodne na tom, že chce obecně přínosné vynálezce motivovat, tak je může odměňovat – pořád to bude lepší než trestat ty, kteří vynalezli totéž nezávisle jen třeba trochu později nebo to jen třeba nepřihlásili jako patent.
Nedava - jiny autor muze klidne napsat totez
Ne, nemůže. Resp. může, ale pak to znamená, že původní dílo opsal. Slova neposkládáš nikdy přesně tak, jak byla v původní knize. Pixely na fotografii nebo na jednotlivých snímcích filmu nikdy nebudou mít stejné barvy. Řádky zdrojového kódu taky nebudou stejné, i když se pokusíš věrně napodobit funkcionalitu jiného programu.
Tady se bavíme o kopírování CD, DVD, knih atd. 1:1 – to je jednoznačně špatné, resp. na to má mít monopol původní autor – protože je to jeho dílo.
Pokud v dobré víře a nezávisle vytvoříš něco podobného jinému dílu, tak by se tě tento monopol neměl týkat, a ve sporných případech, by se měla ctít presumpce neviny.
Ad zbytek komentáře: inspirace a sdílení znalostí v rámci civilizace je něco jiného než kopírování 1:1 existujícího autorského díla.
Tiskni
Sdílej: