Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Škoda, že to není pro Oracle.
No, klidně by mohlo být, mám tu jeden virtuál s instancí Oracle 11g
Jůů. Jedenáctenka! Můj milášek. Už aby vyšla R2!
No, z licenčních důvodů by to nejspíš neprošlo.
Ale co. Je to SQL výuka. Nikoli Oracle-SQL výuka.
Pise se tam "tento program je otevřený a svobodný software" … co se skryva za licenci Affero GPL.
jj, je otevřený a svobodný, Affero GPL spočívá v tom, že uživatel webové aplikace si může stáhnout zdrojáky přímo z té aplikace* (nebo z mercurialu).
"Slouží primárně k vyzkoušení tohoto softwaru před jeho zakoupením".
To je tam proto, aby někdo nebyl nepříjemně zklamaný, až ta dema někdy nebudou fungovat. Demoverze slouží jako ukázka, je zadarmo a bez záruky, že bude dostupná zrovna ve chvíli, kdy ji potřebuješ. Kdo potřebuje spolehlivou službu (ne jen ukázku na vyzkoušení), tomu doporučuji placený hosting nebo provoz vlastní instance programu, s kterým mu rád pomůžu.
Zdrojaky take nemuzu najit, pise se tam, ze jsou v jakemsi Mercurialu
Jsou tam, dá se na ně dostat buď přes „Stránky pro vývojáře“ (Trac) nebo si je stáhnout přímo z té aplikace (na stránce „O programu“) jako zip (viz Affero).
Nemám rád uzavřený software, chci uživatelům nabídnout aplikaci s dostupným zdrojovým kódem a to jak těm, kteří ji provozují, tak i těm, kteří k ní přistupují přes web (proto Affero GPL), ale na druhou stranu není možné aplikaci táhnout jen ve volném čase a dotovat její provoz ze svého, to je neudržitelný obchodní model, proto nabízím i placené služby (průvodce, databáze, instalace, hosting, úpravy na míru…)
*) velmi vulgárně řečeno, více v tom odkazovaném článku na Rootu.
BTW: další dotazy patří spíš do poradny nebo pod články na sql-vyuka.cz
Tiskni
Sdílej: