Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Je to možná nepříjemné, ale závisí-li osud MySQL na tom, která firma se zrovna rozhodne koupit jinou, tak je MySQL stejně Free Software pouze formálně a měla by (a) být ignorována a uhynout (b) stát se skutečným Free Software. Od Stallmana bych čekal větší zásadovost.Co to je za nesmysl? Jak se vylučuje to, že program vyvíjí komerční firma, a jeho svobodná licence? Nijak.
MySQL na rozdil od Postgresu umi colation/locale na urovni radku.Předpokládám, že jste myslel sloupce.
Co se tyce prinosnych inovativnich zmen toho mySql mnoho neprinesla, akorat vykradala ostatni novinky z jinych db, ale od toho tu mame prece M$ ne?Haha, tak toto je dobrý joke, napísať toto a zároveň vychvalovať Postgre. Postgre je nepodarený OS klon Oracle. Vykrádajú Oracle až to nieje pekné...
Podla mna ho serie ze MySQL prevzala komercna firma a nie je v rukach komunity aj ked je free!!!
Komerční firma převzala? MySQL byla tímto způsobem vyvíjena prakticky od začátku, teď se jen změnil majitel, nic víc.
Prečo nie je?Protoze pokryva jen kod, nikoliv know how. Jak napsal kolega zde: http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/stallman-oracle-si-nesmi-nechat-mysql#34 Presto si myslim, ze co zada Stallman, je (opet) hovadina.
je lepsi prispivat primo na mista jejich puvoduTam to ovšem nejde česky.
v galaxii levnych replikovanych reseni
Levných? Tak tam určitě ne, protože to je oblast, o kterou Oracle nikdy neprojevil sebemenší zájem. :-)
Tiskni
Sdílej: