Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
aptitude show canonical-census
Balík: canonical-census
Nový: ano
Stav: nenainstalovaný
Verze: 0.1
Priorita: extra
Sekce: admin
Správce: Martin Pitt <martin.pitt canonical.com>
Velikost po rozbalení: 65,5k
Závisí na: cron, wget
Popis: send "I am alive" ping to Canonical
This package installs a daily cron job for surveying how many original OEM installs are running in the world. Note that this does not send any user specific data; it only transmits the operating system version (/var/lib/ubuntu_dist_channel), the machine product name, and a counter how many pings were sent.
prakticke vyuziti zadneJá bych řekl, že údaj o počtu "žijícíh" instalací je dobrá a v praxi využitelná věc. (Což ale nic nemění na tom, že tento údaj se jistě nebude shodovat s údajem pořízeným pomocí canonical-census, a proto tento program považuji za nesmyslný.)
zjistuje jaky balicky jsou nainstalovane-prakticke vyuzitiStatistiku instalovaných balíčků Ubuntu taky umí posílat. Lze to nastavit při instalaci nebo pak ve Zdrojích SW (ve výchozím nastavení je to vypnuté).
ak sa to nebude dat vypnutRTFA
Stejně nesmyslné to není.Neřekl jsem "nesmyslné", ale "(ne)smyslné".
Člověk nemá jediný racionální důvod věřit tomu, že bůh existuje.Ani věřit, že neexistuje. Víra obecně není racionální.
Navrch k tomu, argumenty zastánců boha byly v minulosti opakovaně vyvraceny viz "placatá země" nebo "bůh na nebi", čímž veškerý popis světa jako něčeo řízeného bohem dostává s každým dnesm zovu a znovu na frak.Když je vyvrácena teorie nějakého "racionalisty", tak je to OK (dokonce mi tu někdo tvrdil, že vlastně teorie není neplatná, jen vylepšená nějakou novou :)). Ale když něco prosazovaného církví (bez ohledu na to, zda byla církev původcem teorie), tak je to hrůza hrůz. Přitom církev tvrdí, že svět "mírou, počtem a váhou" (Kniha moudrosti 11,20), což znamená, že jej lze racionálně zkoumat, což také sama církev dělala - např. seismologii se dodnes říká "jezuitská věda".
Je to stejně smysluplné, jako tvrdit, že vesmír je ve skutečnosti prostor uvnitř černé koule se kterou ufoni hrají fotbal ... bla bla bla ... Dokázat se to nedá, vyvrátit taky ne, takže to je jistě plnohodnotná alternativa k současným (aspoň nějak vědecky podloženým) teoriím o fungování vesmíru, že voide?I ty jedna hlavo! Většina racionalistických názorů na vesmír je založena na jakýchsi různých předpokladech a výstřelech naslepo - ať jde o superstruny, temnou hmotu, černé díry - nebo i "banálnější" věci jako hmotu nebo čas. A co třeba Velký třesk (tato teorie je mimochodem dílem kněze) a kolize se zákonem o zachování energie? Jó, ták, na tu věřit můžem. :)
Ani věřit, že neexistuje. Víra obecně není racionální.Víra racionální není, právě proto mi nepřipadá smysluplné věřit něčemu, co mám podloženo jen tím, že tomu věřit chci.
Když je vyvrácena teorie nějakého "racionalisty", tak je to OKAno je. Dokonce to je motorem poznání. Taková teorie je bez problémů prohlášena za neplatnou nebo překonanou. Na rozdíkl od náboženství, které má hroší kůži
I ty jedna hlavo! Většina racionalistických názorů na vesmír je založena na jakýchsi různých předpokladech a výstřelech naslepo - ať jde o superstruny, temnou hmotu, černé díry - nebo i "banálnější" věci jako hmotu nebo čas. A co třeba Velký třesk (tato teorie je mimochodem dílem kněze) a kolize se zákonem o zachování energie? Jó, ták, na tu věřit můžem. :)Většina těch teorií je založena na racionálních a často ověřených fyzikálních jevech jako je třeba Dopplerův efekt, který na vlastní uší pozná dokonce i každý panbíčkář. Škoda, že teorie o bohu podobné hmatatelné základy nemají. Jak rád bych je prozkoumal a pochopil.
Na rozdíkl od náboženství, které má hroší kůžiŠupky hupky do knihovny pro nějakou knížku o dějinách církve!
Škoda, že teorie o bohu podobné hmatatelné základy nemají.Ty bohužel zjevně předpokládáš, že víra v Boha vznikla tak nějak sama od sebe - a z toho asi plyne zbytek tvých řečí. Až překonáš toto, překonáš i další nesmysly.
Normalne zatvaranie opensourcu do peknej proprietarnej krabicky za €.jak ho "uzaviraji"? proc je "priprietarni"? kde prodavaji tu "krabicku"?
Ubuntu is free. Always has been and always will be.-ubuntu.com
vdaka za info, stiahnem, nasadim a updatujem ^ zkompilujem :)
+1
aby boli co najlespie odladne ovladace na moj HWNa zasílání dat o HW je v Ubuntu taky nějaký program, v nabídce Systém / Správa. Člověk odpoví na pár otázek typu "Slyšel jste pípnutí?" a pak se data odešlou na Launchpad.
Systémy Ubuntu se budou každý den hlásit Canonicalu"Poslušne hlásím, pane obrlajtnant - system dnes robil toto: ...“
ze bych pro ten soft napsal ebuild? ;)
Na štatistické účely to môže byť fajn. Avšak nemám rád, keď akýkoľvek program "volá domů" bez môjho vedomia.
Tiskni
Sdílej: