Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Free Software Foundation Europe a OpenForum Europe vyzývají Evropskou komisi, aby jednání s Microsoftem o antimonopolním opatření na poli prohlížečů neuspěchala a vyřešila tento problém pořádně. Návrh Microsoftu, že by se po instalaci Windows uživateli ukázala nabídka nejpoužívanějších browserů a mohl si stáhnout a nainstalovat podle výběru (k podpoře tohoto návrhu se přihlásila i Opera Software), je podle obou skupin příliš mírný, protože omezuje například lidi se špatným připojením. Požadují proto, aby nejpoužívanější prohlížeče byly v systému předinstalované.
Tiskni
Sdílej:
to je teda blbost; jedno aj druhe
by som rad vedel ako chcu spravit tu "nabidku" tak, aby tam nechybal ziaden prehliadac - pretoze je ich niekolko desiatok (ak nie stoviek)
Není tam napsané, že všechny, ale ty nejpoužívanější. Ovšem tím zase nastává otázka, které jsou ty nejpoužívanější. Podle většiny statistik FF, IE, Opera a Safari a Google Chrome?
ale to je zase diskriminacia ostatnych prehliadacov, ktore tymto maju handicap a medzi najpouzivanejsie sa dostanu takto velmi tazko
To me chce jako nejaky prase zasvinit PC treba Operou bez myho vedomi????
A ze te zrovna tohle tankuje. Ze ti MS bude svinit PC DRM sragorama a podobnym svinstvem uz je v poradku?
To by byl konec MS a to oni neudelaji. MS je celkem mirumilovna spolecnost.
To už mi připadá pořádně ujeté. A co kdyby rovnou musel na každém PC být Linux (a teď jaká distribuce? navrhuju rovnou všechny!) Opravdu tyto snahy Open Source prospějí?
Začíná to připomínat frašku od Monty Python's Flying Circus...
+1 jj a tím mě Opera pekně štvala. Nechápu proč se doto cpe FSF (OF neznám)
Ať je možnost dát pryč IE a pokud ho nechceš tvůj boj... Tohle je pandořina skříňka...
Opatřením proti MS v tomto případě souhlasím, ale návrh, aby instalačky daných prohlížečů už byly v PC přítomny je poměrně zcestný. Jedná se mi hlavně o to, že po nějaké době by se tyto aplikace staly zastaralými, což přináší nebezpečí v podobě neopravených bezpečnostních děr a vzhledem k tomu, že MS nemá repozitáře pro updaty SW třetích stran, tak by to byl problém. To by šlo řešit maximálně u OEM partnerů, kteří by vždy dodali čerstvou verzi, ale u krabicových se mi to nejeví reálné. Ostatně si dnes moc neumím představit počítač bez internetu, co bych na něm proboha dělal?
Jedná se mi hlavně o to, že po nějaké době by se tyto aplikace staly zastaralými, což přináší nebezpečí v podobě neopravených bezpečnostních děr a vzhledem k tomu, že MS nemá repozitáře pro updaty SW třetích stran, tak by to byl problém.A pro IE to má MS ve windows update nějak pořešené ? Třeba že při prvním spuštění IE si nejdřív otestuje, jestli pro něj nejsou záplaty, vynutí si jejich instalaci a až pak pustí uživatele na web ?
Pro IE jsou updaty řešeny stejně jako pro celý systém, možná s nějakou menší prioritou (to už si nepamatuju) ale je to řešeno stejným způsobem
Na hrubý pytel hrubá záplata. Kdyuby MS neporušoval zákony, tak mu nikdo do jeho byznysu strkat hlavu nebude.
To je dobrý si uvědomit hned na začátku. Microsoft byl pravomocně odsouzený za porušovaní pravidel hospodářské soutěže. Opakuji, Microsoft byl pravomocně odsouzen za porušování pravidel hospodářské soutěže. Jak v USA tak v Evropě. Tečka. Už za tohle mohl dopstat mnohem větší flastr než jen povinnost distribuovat konkurenční software společně s tím svým (a to není vůbec jisté, zda to tak nakonec dopadne). Myslím, že z toho vyvázl celkem lacino.
>>>Jedná se mi hlavně o to, že po nějaké době by se tyto aplikace staly zastaralými, což přináší nebezpečí v podobě neopravených bezpečnostních děr
Stejne tak jako IE a ostatni sw jez je soucasti windows
Začínají se mi tyto snahy pěkně hnusit. Naprosto nechápu, jak mohou nutit MS předinstalovat do systému nějaký cizí sw, o kterém vůbec nic nevědí, v podstatě to může být malware atd. Být MS, budu požadovat od těchto prohlížečů zdrojáky, abych si mohl ověřit, že nedělají nic špatného a tím bych tu pitomou (chováním jejích představitelů, ne kvalitou) Operu odstřelil. Jak MS nemusím, tak zde stojím na 100% na jeho straně. Ať si do svého systému dává co chce.
>>>v podstatě to může být malware atd.
To uz tam je i bez sw tretich stran.
Kdyby to bylo na nějaké jiné planetě, tak bychom se tomu mohli pěkně zasmát. Takhle nezbývá, než si sehnat pořádné pytlíky na zvracení.
Celý příběh by se mi líbil zfilmovaný. Představuju si to asi takhle:
Malá, relativně nevýznamná společnost odněkud ze Skandinávie, které se nepodařilo prorazit ani potom, co svůj produkt dala k dispozici zdarma a bez reklam, začala mít pocit, že se proti ní všichni spikli. Tak si stěžuje u EK, kde mají (a vždy měli) pro chudé a ublížené soudruhy velké -- téměř rodičovské -- pochopení, aby s tím "jako něco udělala, voe".
Tady bych tu střihnul, mohl by tam být třeba záběr na dětství managerů Opery, jak si hrají se štěňátkem nebo tak něco...
Pokračujeme dále. Microsoft, kterému jde celé evropské soukolí děsně moc po krku (nakupuje od něj jen proto, že to je součástí nějakého rafinovaného plánu, jak jej zneškodnit, který prostý ovčan stejně nikdy nemůže pochopit) tedy pod tlakem Pravdy, Lásky a především pak Spravedlnosti podléhá a dokonce slíbí, že na médiu s nejnovější verzí jeho operačního systému budou i "ty Linuxy a ty jabka, pyčo", aby náhodou někdo nebyl ochuzen o svou pravidelnou dávku svobody.
Rudá vlajka zavlála, dokončit pětiletku se podařilo už za čtyři roky a ještě k tomu dotyčné osoby zastupující zájmy ESSR už nemusejí nikdy pracovat.
Tak sláva, dílo se podařilo! Když se podaří, co se dařit má...
(A taky nesmí chybět vedlejší příběh užitečných idi... vlastně aktivistů FSF hájících "práva" prostého lidu.)
Však už soudruzi z Opery naznačili, že by se jim líbilo, kdyby se do této príma akce zapojilo i Ubuntu a Apple. Doom as freedoom.
Doom as freedoom.
Naznacovat si mohou. Az bude Opera pod GPL, milerad ji tam uvidim.
Tady je zase nablito
Rozmyslajte ludia uz trochu. Odstranenie IE zo systemu je spravne neodovodnene to zvyhodnuje IE na trhu web prehliadacov. Predinstalacia tych najpouzivanejsich browserov uz ale spravna nieje znevyhodnuju sa tym minoritne prehliadace.
Jedine spravne riesenie je vyhodit IE sucastne nepredinstalovat ziadne ine prehliadace a namiesto toho dat do systemu utilitku (aplikaciu) ktora vas pripoji na jednu specializovanu web stranku (prevadzkovanu EK komisiou alebo samymi prehliadacmi) kde bude zoznam VSETKYCH browserov na stihnutie usporiadanych podla pouzivanosti. Na tuto stranku by mohol kazdy vyrobca, vyvojar zaradit bezplatne svoj browser.
Jednoduche a ucinne. Ostane nazory su len nenavistne vykriky proti microsoftu ci naopak proti Opere.
> Je správné nutit někoho dodávat SW tak, jak chce EK?
Nejen software! Když bude někdo vyrábět tvarohový koláč, taky by jej neměli nutit, aby přibalil i alternativní tvaroh jiných výrobců.
Ad.1
Urcite je spravne takym nariadenim zabranit vnucovanie Sowtweru ludom ktory on nestoja. Naco je cloveku co nema internet web browser? Mikrac tam natlaci IE ale poriadny napalovaci softwer nie. !?
Ad2.
Ano. Rovnako by to malo platit aj v Linuxe. Mna otravuje vyhadzovat prebujnely firefox a nahradzovat ho operou. Nastastie linux uz tu specialnu utilitku na stiahnutie alternativneho browsera ma, vola sa spravca balikov vacsinou synaptic. Nemusim ten hnusny FF ani len zapinat.
Ad3.
Je jedno kolik lidi se bude dozadovat umistneni svojeho browsera na onu specializovanu stranku. Kludne nech ich je aj miliarda. Tie najpouzivanejsie budu navrchu ostatne dobre minoritne pod nimi a tie splacane nepodarky kludne aj na desiatej podstranke.
Ano. Rovnako by to malo platit aj v Linuxe. Mna otravuje vyhadzovat prebujnely firefox a nahradzovat ho operou. Nastastie linux uz tu specialnu utilitku na stiahnutie alternativneho browsera ma, vola sa spravca balikov vacsinou synaptic. Nemusim ten hnusny FF ani len zapinat.A mně zase nebaví vyhazovat přebujelé GNOME a nahrazovat ho něčím jiným (no flame). Takže navrhuji, aby se po nainstalování Ubuntu zobrazil textový průvodce, který nabídne různá prostředí a WM. Moment - ten textový průvodce by asi byl napsaný v nCurses, že? A co když nCurses někdo nemá rád? Tak to by se před ním měl spustit readline průvodce výběrem TUI knihovny. I když - ten textový průvodce by asi byl napsaný v Bashi, co? Ale já chci zsh! ...
Jedine spravne riesenie je vyhodit IE sucastne nepredinstalovat ziadne ine prehliadace a namiesto toho dat do systemu utilitku (aplikaciu) ktora vas pripoji na jednu specializovanu web stranku (prevadzkovanu EK komisiou alebo samymi prehliadacmi) kde bude zoznam VSETKYCH browserov na stihnutie usporiadanych podla pouzivanosti. Na tuto stranku by mohol kazdy vyrobca, vyvojar zaradit bezplatne svoj browser.A já chci, aby se takhle distribuoval WordPad, Malování, Karty a Kalkulačka! Dáme šanci výrobcům konkurenčního software! Vstříc tmavým a tichým zítřkům s Evropským svazem!
Podej stiznost na EU, cimz jen ukazes jaky jsi negramotny hlupak, podobne jako hromada lidi co tady pinda veci kterym nerozumi. Napred kratka napoveda: Ubuntu neni monopol a zadnym zpusobem, at udela cokoliv, nemuze monopol zneuzit. Ono to v zakone tak funguje ze monopoly maji vetsi povinnosti nez ostatni hraci na trhu a krome Microsoftu a nekolik dalsich firem nemaji stim zadny problem (napr. Google nenuti nikoho pouzivat Chrome tak ze by pro ostatni prohlizece vyhledaval pomaleji/hur). Ochrana soptrebitele proti monopolum a zneuzivani monopolu je slozita pravni problematika. Nicmene, jak USA (!) tak i EU dospeli pro pravnich analyzach k zaveru ze MS svoji monopolni pozici zneuziva. Jedna se o opatreni k ochrane nejen spotrebitele ale i trzniho prostredi, jednoho ze sloupu svobodne demokraticke spolecnosti. Pokud by takova pravidla v ramci EU (a USA, ...) nefungovala, mohlo by se stat ze se dockame dalsich SPT telekomu z 90-tych let a jejich internetovych "sluzeb". Zaverem: stejne jako pravnici ani ekonomove na svych strankach nepindaji o modifikacich Kernelu, snazte se napred promyslet zda vase vyblitky nejsou mimo, kdyz pravu o ochrane spotrebitele i antimonopolnim zakonum rozumite jako koza petrzeli.
Tady je totiz docela velky konflikt dvou veci.
Jednak prenaseni monopolu v operacnich systemech na monopol v prohlizecich a druhak tu je selsky rozum, ktery proste nepovazuje za prijatelne, aby nekdo nekomu kecal do toho, co do sveho vyrobku dava.
Jardik tu mele obligatne mimo, to neni nic noveho. Ale proste to vypada divne kdyz EK keco MS do jeho produktu.
IMHO uplne nejlepsi reseni by bylo zaskrtavatko pri/po instalaci, kdy by si uzivatel vybral, ktery prohlizec bude stazen a nainstalovan. Ne ze bude predinstalovan IE a bude pak jenom zkryt. At se taky pekne taha. To jsou na tom pak prohlizece stejne a IE neni zvyhodnovan.
Ale i tak mi tohle prijde absurdni. FF nemel se ziskanim zastoupeni na trhu takovy problem. Ze se k necemu takovemu odhodlala Opera jenom ukazuje, ze jsou v loji a delaji neco hodne spatne.
Neni to zadny "konflikt dvou veci". Je naprosto obvykle ze stat, prostrednictvim antimonopolniho uradu (v tomto pripade EU prostrednictvim EK) naridi zmeny v produktu ktery ohrozuje trzni prostredi. Nic neni dokonaly, ani trh a proto tam bude treba 5 prohlizecu a nikoliv tisic jak krici nekteri tady. Prece jen, sance propracovat se mezi 5 nejlepsich je neco jineho nez sance se propracovat mezi 1 a navic predinstalovany vyrobcem spolu se systemem (= 0%). Neco takoveho se deje i v CR napr. s "produkty" Telefonicy O2 - stat meni jejich produkty a diktuje si co lze a co nelze, jinak bychom se tady povrazdili
Za produkt ktery ohrozuje trzni prostredi EK oznacila Windows, nikoliv IE. Proto se zmena provede tam. V prumyslovych "oborech" ktere s OS nesouvisi (prohlizec, grafika, editace textu) by Windows mel obsahovat jen "zakladni" funkcionalitu ktera neohrozi svobodnou soutez. Zatimco Notepad a Paintbrush toto zadani plni, podle nazoru EK se snazi MS prostrednictvim IE vyuzit monopolni postaveni Windows k prosazovani vlastnich technologii na ukor konkurence aniz by existovala ferova soutez a svobodnyvyber. Napr. integrace .NET oproti Jave, pomaly a nepouzitelny JavaScript namireny proti Googlu, defaultni vyhledavani v Live/Bing-u, atd. Mozna jste nekdo sice zastance ultra-liberalniho kapitalizmu 19. stoleti kde podobne praktiky existovaly bezne, ale dnes uz vyspele staty takto nefunguji, bohudik (pro vas bohuzel).
Windows ohrozuje volnou soutez na poli prohlizecu monopolnim postavenim na poli OS. Ja si myslim ze to neni az tak slozity k chapani, zvlast kdyz jsem to uz napsal primo v prispevku na ktery reagujes.
Joj, až takhle? V tom případě se dalšího komentáře dobrovolně zříkám.Windows ohrozuje volnou soutez na poli prohlizecu monopolnim postavenim na poli OS
Hm, tak tohle zavání ještě větší demencí, než ty (Ballmerovy) FUDy od MS, namířené proti OSS...
hm, jak to tak vidím, tak by pro M$ bylo asi nejjednodušší distribuovat widle úplně bez prohlížeče a dát tam maximálně jen nějaký software na instalování programů z internetu (tak jako je např. v debian like distrech apt) a ať si tam pak klidně dají výrobci prohlížečů své respozitáře
hm, jak to tak vidím, tak by pro M$ bylo asi nejjednodušší distribuovat widle úplně bez prohlížečeCož je trochu problém, protože bez prohlížeče ve Windows jaksi nemáš čím procházet souborovým systémem.
MS porad pokukuje po OSS jestli jim neco nevopraskli a ze by se tam takhle inspirovali to ne.
Dat do widli nejaky balikovaci system jak maji GNU/Linux distra a hotovo.
Kolika megabajtama bordelu se musi clovek proklikat po netu nez si najde oblibeny www prohlizec, prohlizec obrazku, pdf .....
Takle bysme jenom zaskrkali chlivky ... install ... ono by se to postahovalo, nainstalovalo bez zasahu cloveka.
Trialware, shareware a ostatni non free aplikace by se akorat dozadovaly vlozeni licencniho klice ci aktivace a to delaji stejne i ted.
Jednou jsem o balikovacim systemu v Linux distrech vykladal kolegovi v praci a ten cucel ze neco takovyho je vubec mozny.
K***y! Dokud bude mit stat moznost zasahovat do "trhu" (v uvozovkach, protoze trh je dobrovolna smena, coz uz davno neplati snad vsude na svete) ruznymi nesmyslnymi antimonopolnimi urady, urady pro dohlizeni na hospodarskou soutez a ja nevim cim jeste, budou mit lobbisticke skupiny, uplatni statni zamestnanci a uslechtili politici (s vizi co je pro obcana urcite dobre a prospesne) pre... A dockame se jeste fantastictejsich napadu, co bude muset a nesmet firma nabizet, pokud bude chtit jakz takz v klidu podnikat. A trpi nejen prodejce, ale i kupec (napr. ten, kteremu mit jen IE ve Windows vyhovuje, nebo ten, ktery chce na zachod jiz zakazane zarovky).
No a ze se v tomto pripade domaha svych "prav" prima konkurence, to uz je naprosta zvracenost a hruza!