Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
0 - 30KiB 1 - 49KiB 2 - 94KiB 3 - 208KiB 4 - 439KiB 5 - 1,3MiB (to už ČR přestává vypadat jako puntík) 6 - 3,3MiB 7 - 8,7MiB 8 - 19MiB 9 - 57MiB 10 - 188MiB 11 - 641MiB 12 - 2,3GiBA upřímně, Zoom 12 není nic epesního. Pokud zoom nepředgeneruji, tak je to fakt hodně pomalý. Ani se nedivím, že v návodech je většinou uvedeno předgenerování Zoomu 0-10 s tím, že je doporučeno používat SSD disk, hodně ram a samozřejmě šílený výkon na renderování.
Udělat lokální řešení samozřejmě jde, ale ta cena je dost vysoká a hlavně nebude pak nejspíš dostupné zvenkuJsem si to včera po odeslání mého komentáře hned zkusil nastavit (ladím poor-man's Tamaru a přišlo mi hloupé tahat dlaždice Prahy pokaždé když něco rozbiju a smažu cache browseru) a bylo to hotové za chvilku… Proč by nemělo být dostupné zvenku? (ano, cache -- předpokládám, že Maxovi lidé koukají na dálnice a blízké okolí překladišť nebo co to vlastně provozují, ne že si vymyslí náhodné souřadnice v Evropě a „dej mi okolí s maximálním zoomem“)
Tiskni
Sdílej: