Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Download 32bit xubuntu a ubuntu..
http://www.multiload.cz/slozka/5662/linux/
Bylo by možné stručně popsat, co tam je za problém (reklama, špehování) a jak se toho zbavit?
Je standardní Ubuntu použitelné i pro starší HW, nebo bude lépe rovnou sáhnout po něčem odlehčenějším - třeba Lubuntu?Díky. No, nebýt toho, že Fedora stále neumí bootovat přímo ISO obraz, šel bych o dům dál..
Fedora stále neumí bootovat přímo ISO obrazPokud mate na mysli ISO image ulozenou na disku, tak to mi do F16 fungovalo.
To tady s tema reakcema dost prehanite. To je pak spyware i firefox a chromium a IE protoze podporuje "naseptavani" v search baru.
To ze se Canonical snazi zaplatit open-source vyvoj z vyhledavani v Amazonu integrovaneho do systemu me naopak prijde OK a to i kdyz je Amazon s jejich DRM a vzdalenym mazanim 1984 celkem evil.
Achjo, tohle je fakt fanatismus. Spyware? Data co z tohohle Amazon ziska jsou pro ne bezcenny. Nebo je spatne zinterpretuji a dojdou k zaveru ze nejzadanejsi jsou dvd "Terminal" a "Firefox".
Adware? Jiste, ale na tom neni vubec nic spatneho - stejne tak je adware i Mint, Firefox a Ubuntu bylo uz dlouho - viz vyhledavace platici za uzivatele.
Neplati jim za ty data ale za reklamu a to je v poradku
Operační systém nemá odesílat nějaká data do éteru bez vědomí a souhlasu uživatele/majitele.
Podle tehle definice je spatne i avahi, ARP nebo treba Wi-Fi ... No matne si vzpomina ze proti avahi dokonce i byla podobna kritika
Podle tehle definice je spatne i avahi, ARP nebo treba Wi-FiTohle jsou dobre dokumentovane systemove sluzby plne pod kontrolou uzivatele.
Je spousta služeb o kterých nikdo nic neví, ale vesele běží a dělají co mají mimo kontrolu uživatele.A ktere systemove sluzby v defaultni instalaci vetsiny distribuci to jsou?
Asi tak. Ja nevim co dela muj kod kdyz se vratim po vikendu do prace
12.10 jsem jeste nevidel, ale i 12.04 uz prohledava ve vychozi instalaci BBC iPlayer a YouTube
Ale je fakt ze ne ve vychozim tabu v dashi ale po prekliknuti na video - mit podivne vysledky v tom vychozim tabu by me asi taky stvalo - snad s tim neco udelaji
Tak uz jsem upgradoval na 12.10 (kvuli gstreamer-1.0).
Diky za radu. Uz jsem se chystal prejit na gentoo ale pak jsem radej jen odklik tu jednu moznost v nastaveni soukromi . Bych si tam i to vyhledavani v Amazonu nechal kdyby aspon fungovalo
Po kliknuti na nejaky vysledek se otevre ve Firefoxu JSON odpoved z https://productsearch.ubuntu.com/
Tiskni
Sdílej: