Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
i když za cenu použití proprietárních ovladačů.Na tom nevidim nic spatneho. Pokud by proprietarni ovladace nebyly, pak by to byl problem. Na Windows taky vsichni maji nesvobodne ovladace a funguje jim to. Se svobodou to nesmite prehanet, nebo dopadnete jako RMS.
Na Windows taky vsichni maji nesvobodne ovladace a funguje jim to.A to je tak asi všechno.
Se svobodou to nesmite prehanet, nebo dopadnete jako RMS.Už zas navážení do RMS?
"Tady vám udělám na vaše rozhraní driver, ale jestli nejste ochotni udržet stabilní ABI tak na vás kašlu a napište si to sami."Přesně toto se také děje. Druhá strana zase kašle(když není schopná dodržet jejich podmínky) na nVidii a svůj vlastní ovladač si píše.
Tady vám udělám na vaše rozhraní driver, ale jestli nejste ochotni udržet stabilní ABI tak na vás kašlu a napište si to sami.
... protože na binární rovině jsou zde pořád změny v ABI k driverům. Pak nelze udělat binární driver, který by fungoval všude.
To je samozřejmě naprostá hloupost. A oficiální ovladač od NVidie je asi co? Je to binární driver, který funguje všude. A to, že musí být součástí instalátoru kompilace wrapperu, kvůli změnám ABI NVidii vůbec netrápí, navíc většina kódu binárního driveru je multiplatformní, takže jí ani netrápí, že musím mimo Windows podporovat i Linux.
Proč si myslíte, že NVidie neuvolní zdrojové kódy svých ovladačů, právě proto, že je to něco co AMD nemá, je to jejich strategická výhoda. A AMD si dělá jen ostudu, protože jasně ukazuje, že není schopna napsat kvalitní ovladače.
Proprietární driver na HW podle mne v naprosté většině musí být lepší než opensource, protože mohou psát drivery na "budoucí" karty podle vývojových specifikací, předtím než je pošlou do prodeje, a také neznají jen specifikaci interfacu HW, ale i vnitřní design, časovou náročnost HW operaci a jejich souvislostí a další interní věci.A taky se dá uměle snižovat výkon starších karet a tím nutit lidi kupovat si nové, že? Případně se dá po pár letech podpora starší série úplně vypustit.
Např. ve Fedoře to tak nebylo.No a? Stav ve Fedoře nějak vypovídá o tom, jaký bude stav v Ubuntu? Asi by nebyl problém vyjmenovat pár (možná i pár stovek) distribucí, kde to nešlo nikdy. Navíc pokud jsem správně pochopil, u Fedory to nebyl ani záměr, ani to nebylo tím, že by ten proprietální ovladač nainstalovat nešel, ale relativně triviální chybou vývojářů Fedory (což se jistě může stát každému, ale domnívám se, že vývojáři Ubuntu se poučí a danou chybu nezopakují). Pro všechny další pochybovače mám dobrou zprávu -- jedu na 10.04 a ovladače mám zcela bezproblémů nainstalované pomocí správce nesv. ovladačů a všechno funguje přesně tak, jak má (nevěřící se mohou přesvědčit na screenshotu).
[bylo to] relativně triviální chybou vývojářů FedoryAutor toho balíčku s nvidia ovladačem pro Fedoru možná je a možná není zároveň vývojářem Fedory (já to nevím), ale ten balíček je z externího (i když celkem populárního) repozitáře. Není součástí distribuce Fedora, protože ta proprietární ovladače nešíří.
Autor toho balíčku s nvidia ovladačem pro Fedoru možná je a možná není zároveň vývojářem Fedory (já to nevím), ale ten balíček je z externího (i když celkem populárního) repozitáře. Není součástí distribuce Fedora, protože ta proprietární ovladače nešíří.Tak to jsem trochu pomotal a vývojářům Fedory se tímto omlouvám. Faktem ale zůstává, že problém s instalací binárních ovladačů od Nvidie není chybou koncepční, ale snadno odstranitelnou chybou člověka, který tan balík připravoval (tedy doufám, že aspoň tohle jsem pochopil dobře).
Fedory to nebyl ani záměr, ani to nebylo tím, že by ten proprietální ovladač nainstalovat nešel, ale relativně triviální chybou vývojářů FedoryDokdy? Můžu vzteky i střechou proletět a i tak asi do nekonečna, ne?
A tohle není ... nějaká rozumná integrovaná nvidie + DDR3 ...?
Mě šlo jen o to, že někdo troubí do světa, že neexistuje věc, která je běžně k dostání, samozřejmě je i možnost mít DVI a HDMI: MSI NF980-G65 pro AM3.
ehm.. to jsem se ptal toho člověka, co tvrdil, že budou nějaké problémy s nouveau, na základě jakési obecné představy, že se vším novým jsou vždycky problémy.No abych se přiznal, tak bych si s ním dovolil souhlasit. Něco tak složitého jako je ovladač ke grafice, který navíc pro starší karty obsahuje i fungl nový firmware, prostě bude v době uvolnění pro širší veřejnost (a nejenom pro odvážné testery) chyby obsahovat stoprocentně
za funkčný ovládačSpíš za neexistující. Nebo máš snad pocit, že se z tím vzteká dobrovolně jen tak někdo pro srandu králíkům?
len neviem ako môžu urobiť lepší driver ako ľudia čo sú priamo pri zdroji, budú kopať naslepo a práve tam vidím možné zdroje chýb.A proč by měli udělat ovladače lepší
ľudia čo sú priamo pri zdroji? To snad ani nejde. Už teď jsou ty ovladače plné sekvencí zápisů nějakých záhadných hodnot do určitých registrů, které byly odchytány při zkoumání a o kterých ví asi každý krom nVidie prd co znamenají. V takových podmínkách se docela dost těžko dělají
lepší ovladače.
ľudia…
... na druhou stranu obsahuje licencne nelegalne firmware k ruznym zarizenim.Jaké licenčně nelegální frimware?
ubuntu nema pravo obsahovat nektere z tech firmware .. a presto obsahuje.A ja jsem si vzdy myslel, ze zadne firmwary neobsahuje. Ty by se snad meli stahnout teprve po tom, co to uzivatel odsouhlasi. Nebo ne?
Fedora is a Linux-based operating system that showcases the latest in free and open source software. Fedora is always free for anyone to use, modify, and distribute.Proto je upřednostňování nouveau naprosto korektní, žádná chyba.
update-initramfs
. Úplně stejný problém by nastal, i kdyby Fedora jako default používala nv.
Tiskni
Sdílej: