PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »+1 Očekávám raketový nástup Linuxu na desktopy
Možná to někomu přijde legrační, ale tohle Linux potřebuje, pěknou tvář a ukázat, že to není jen OS pro nějaké magory od počítačů
tak tak
Vždyť o to jde.
Aby pro Linux bylo víc softwaru.
A s tím pruzením: přide mi, že jsou tu všichni už tak na úrovni, že se tu ani neřeší obyčejné věci jako v jiných poradnách – prostě si to vygoogluješ a nemusíš se ptát, protože ten tvůj banální problém už někdo řešil – to je sice fajn, ale tak nějak mi tu ti začátěčníci chybí…
Kdyz se tu objevi nejakej zacatecnik, tak se vetsinou chova jak kreten.
Tak mu prostě odpovíš STFW, RTFM a hotovo.
Podle me je potreba ziskat lidi, kteri budou aspon trochu prospesni OSS.
Oni budou užiteční už jen tím, že budou – zvednou např. poptávku po linuxových hrách, programech → firmy uvidí, že vyvíjet pro linux má smysl. A začne se ta koule nabalovat víc a víc a bude růst i open source – jenže teď máme spoustu pěkného open sourcu, ale hodně uživatelů stejně zůstává na widlích, protože jim 1-2 aplikace pod linuxem nejdou, nebo jim tam chybí hry.
Komerční uzavřený software pro Linux sice taky nemám rád, ale pokud lidem pomůže, aby se odpoutali od Windows, tak ho vítám – až budou na Linuxu tak je o dost větší šance, že si open source alternativní programy alespoň vyzkouší, v repozitářích je mají na jedno kliknutí.
Vic zkusenych uzivatelu nebo vyvojaru znamena rozvoj.
Jo, ale rozvoj vlastními silami, silami nadšenců – a tímhle stylem se hodně softwaru vyvíjet nedá.
Aby pro Linux bylo víc softwaru.A ti normální lidi ho snad sebou přitáhnou?
přide mi, že jsou tu všichni už tak na úrovni, že se tu ani neřeší obyčejné věci jako v jiných poradnáchO to mi nejde. Spíš mi jde o to, abych tady nemusel číst blogy o černých hip-hoperech drsnějších než šmirgl s tunou zlata, poslouchat kidy nějakého
profesionálního gamerana jeho grafickou kartu, všelijaké ty **^mucinky_muc^** a všechny ty
normálnívěci se kterými mám během dne tu čest. Aspoň tady si od toho chce člověk odpočinout. Což mě přivádí k další věci. Stačí když můžu sledovat jaké flamy tu hoří okolo KDE4 a GNOME. A co až by sem opravdu naklusal nějaký negr. Ne, děkuji. Já mám normálních lidí za celý den dost.
prostě si to vygoogluješ a nemusíš se ptát, protože ten tvůj banální problém už někdo řešil – to je sice fajn, ale tak nějak mi tu ti začátěčníci chybí…No mně teda určitě ne. Už na začátku máš zásadní chybu v logice: Normální lidi negooglují. Ti mají jen svůj cíl/problém, který je nadřazen všem ostatním, protože je jejich a nedají pokoj dokud nedojdou uspokojení. A pokud ho nedojdou, tak létají hromy blesky. Už jen ta představa…tfuj, tfuj. Prostě jednoznačné NE!!!
A ti normální lidi ho snad sebou přitáhnou?
Stejně jako ho přitáhnou na Windows – část uživatelů za SW platí, takže je pro firmy zajímavé ten software vytvářet.
Ti mají jen svůj cíl/problém, který je nadřazen všem ostatním, protože je jejich a nedají pokoj dokud nedojdou uspokojení. A pokud ho nedojdou, tak létají hromy blesky.
Ty je potřeba vycvičit, odmítat. Tohle nechci. Ale jen mi přijde, že tu jsou pořád stejní lidé a málo nových uživatelů Linuxu.
+1
a s těmi začátečnicemi je problém, že se bojí tu něco psát…
Osobní zkušenost
Stejně jako ho přitáhnou na Windows – část uživatelů za SW platí, takže je pro firmy zajímavé ten software vytvářet.Windows Media Player, Nero Burining Rom, Facebok super cool toolbar, Mega Cleaning Register Utility, atd. Děkuji mnohokrát…no, už je mi to blbé se furt opakovat.
Ty je potřeba vycvičit, odmítat.Normální lidi? Vycvičit? Odmítáním? Jsem jediný komu se zdá, že tady má někdo málo kontaktu s normálními lidmi?
Toto potrebuje Linux... poriadne navody v peknom pozlatku.
Windowsáři mají tohle (viz příloha).
Ozvalo sa jej kopa linuxakov a tak si aj ona konecne narazila jedneho, co vyzera aspon ako-tak pouzitelne aj na verejnosti.
(ano, presne - vobec si nemyslim, ze je pekna a sympaticka)
Tiskni
Sdílej: