Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Zřejmě příprava na to, že se z lidí stávají polo-dementní opice, které nerozumí psanému textu, a budou se dorozumívat pomocí obrázkového písma.
Se poinformuje kolik obrazku ma cinstina a kolik jich realne ovlada rodilej cinan.Čínština nepoužívá obrázky. Naopak to skládání jednotlivých znaků do složitějších má poměrně logická pravidla.
Cinstina neni pravda klasicky obrazkovy pismo, ale ma tisice (pokud vim tak desitky tisic) znaku, pricemz rodilej cinan jich zvlada neco kolem 1k5 - 2k, a clovek, kterej se tim zivi mozna neco kolem 3-4k.Z toho logicky plyne, že druhé tvrzení
Cinani to vyresili obrazkem pro kazdou vec ...nemůže být pravdivé, protože by to znamenalo, že umějí popsat jen 1k5 - 2k věcí. Logicky tak musí znaky kombinovat do nových slov.
The longer-term goal for implementations should be to support embedded graphics, in addition to the emoji characters.Jo. Říkáme tomu obrázky.
...Akorát bych rád věděl, kdo se s tím bude (chtít) patlat při tvorbě písma... ehm, je nekde nejake doporuceni/seznam, na ktere znaky se "uz" da spolehnout? Predpokladam, zakladni ascii bude asi vsude, blbosti jako diakritika vetsinou taky, ale prepokladam, ze takoveto opicarny jeste dlouho nebudou implementovane "vsude".
Nevýhody se určitě taky najdou, ale absence alternativního textu to tam, kde se tohle používá, asi nebude.Například na mapy.cz ty ikonky předávají informace které jinde nejsou. Ale je možné, že to prostě používají blbě (jak bys to tam udělal? místo ikonky kola tam bude ikonka kola a vedle popisek "kolo"?)
Je to vektorové, takže není problém se škálovánímSVG
SVG můžeš taky nastylovat a můžeš ho i naskriptovat – navíc to nemusíš dělat s obrázkem jako celkem, ale můžeš měnit vlastnosti jednotlivých jeho částí nebo na ně navěsit události, je to normální DOM.
S tou velikostí a základní linkou máš pravdu, ale stejně by mi přišlo lepší, kdyby standard byl (relativně) jednoduchý a obsahoval různá světová písma a ne milion ptákovin kolem. K tomu by stačilo vyhradit nějaké volné pozice na libovolné využití a do nich by sis nakreslil, co potřebuješ a připojil vlastní písmo (ke kterému bys ideálně dodal i alternativní texty pro dané znaky). Protože stejně by ses nemohl v takovém případě spoléhat na výchozí písmo (je nereálné, že by někdo do písma všechny ty obrázky dal, resp. nemůžeš se spolehnout na to, že uživatel bude zrovna takové písmo mít → a musíš dodat vlastní).
Celé mi to trochu připadá, že má někdo organizaci/funkci, skutečná práce už je hotová a není pořádně co dělat, ale on potřebuje vykazovat nějakou činnost…
Celé mi to trochu připadá, že má někdo organizaci/funkci, skutečná práce už je hotová a není pořádně co dělat, ale on potřebuje vykazovat nějakou činnost…Jo. A kdyby přiletěli mimozemšťani, nebo přišli lidé z jiné dimenze, tak budeme muset vytvořit nový standard, protože unicode bude tak zasrané těmahle kravinama, že už se tam nic jiného nevejde.
Nebylo by v tom případě lepší nechat vyhrazených třeba 1000 pozic pro volné použití? Stejně to ti autoři webů používají s nějakým svým písmem, které k webu přiloží (resp. není to písmo, jen to (zne)užívá technologii pro písma), a každý by si tak do tohoto prostoru mohl beztrestně vložit libovolné obrázky.
Standardizace by teoreticky mohla pomoci postiženým, kteří používají čtečky – ale pochybuji, že čtečky budou ty spousty divných znaků podporovat. Nakonec by asi bylo jednodušší, kdyby k písmu byl ke každému obrázkovému znaku přiložen i alternativní text.
Nebylo by v tom případě lepší nechat vyhrazených třeba 1000 pozic pro volné použití?Nejsem si jistej, jestli chápu otázku, ale myslíš tohle?
Přesně. Proč tedy cpát ty obrázky přímo do standardu?
ale pochybuji, že čtečky budou ty spousty divných znaků podporovatTeď je třeba (příliš) nepodporují, ale časem (po standardizaci) mohou. Zájem by tu jistě byl. Nepodceňoval bych čtečky a jejich autory, že usnuli někdy v 90. letech.
Tiskni
Sdílej: