Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Pokud se bavíme o black boxech jako v článku zmiňovaném nástroji na testování DNA, tak je povinností znalce provést kalibraci a udat možnou chybovost měření.Jenže to by musel napsat „ano, někdo se mi tam mohl nahackovat a zařídit, aby to v tomhle případě dávalo jiné výsledky, a ten stroj je navržený tak, že se tohle nedá zjistit“. Tohle téma je zajímavé, samotného mě nenapadlo, že takové věci se taky dají pěkně zneužít.
prostě se vezme DNA 100 lidí a udělá se statistický test z toho vyjde chybovost a trasholdy, které budou říkat kdy se ještě dá testu věřit a kdy už neTy to nechápeš. Já se nahackuju do toho přístroje na elektroforézu (nebo co se dneska používá) a přidám tam funkci, že když přečte STR (nebo co se dneska používá), které vypadají jako moje, tak vypíše STR Pepy Vomáčky.
Když budu mluvit o digitální forenzní analýze tak je dneska naprosto běžné že se každá nová verze forenzního SW testuje na kalibračním obrazu disku.Opět, neřeší vyhackovaný počítač, na kterém ten SW běží. Ne, že by tam teda nebyla spousta jednodušších možností, jak proces kompromitovat - osobně se teda nejvíc bojím toho, že policajt, který vzorky/disky/... odebírá, je schválně komtaminuje/nakopíruje tam soubor člověka na kterého se to snaží ušít.
Laboratoře které jsem viděl mají tvrdé režimové opatření právě z důvodu ochrany zařízení proti "hacknutí, úpravám".Tak to gratuluju. Já jsem slyšel, jak vyhackovali fabriku na obohacování uranu (Stuxnet, Flame), a nedělám si iluze, že laboratoř odvedle bude mít zabezpečení podstatně lepší než továrna na uran. Ono se to lepší zabezpečení špatně dělá: v podstatě jediná možnost je mít ty systémy plně airgapnuté, včetně jednosměrného přenášení dat - ale to zase naráží na to, že výrobce tam typicky potřebuje občas dostat novou verzi.
Nesmíš tolik koukat na Jamese BondaKdyž ony se ty paranoidní představy občas vyplňují…Ale chápu tě paranoia je hrozná věc :)
Apropo, Airgapy jsou základ, stačí otevřít kde jakou knížku na DFA a je to tam většinou i popsané. Včetně testu integrity nástrojů databází atd.Rád bych věřil, že se tam všude poctivě používají.
A ani s tím podstrčením důkazů to není tak horké, pokud by někdo před zajištěním dat na konkrétní disk nahrál nové soubory a pak změnil jejich datum vzniku, tak i přes to se na to přijde.Někdy, možná.
Rozumím kam tím směřuješ, taková je bohužel podstata digitálních dat. Stejný problém nastal při přechodu na papírová platidla. Zlatá mince se falšuje o poznání hůře než kus papíru. Ale i přes to že dnes máme extrémně přesné barevné kopírky, není výroba padělků platidel triviální a dá se bez problémů odhalit.Nevíš, kam tím směřuju, jestliže používáš jako příklad bankovky, které se právě vyznačují fyzickou podstatou stejně jako mince nebo fyzický podpis. Pokud se neztratí, tak i v případě prvotního omylu zůstává možnost pozdějšího odhalení. V digitálním světě sice lze při dostatečném chaosu leccos odvodit, ale digitální data ze sebe jaksi vydávají veškeré informace najednou. V dostatečně jednoduchém případě pak lze vyloučit, že by z nich později vyplynuly dříve neznámé informace. To asi nebude platit pro obraz disku s běžně používanou instalací nějakého operačního systému, ale může to platit pro nějakou pečlivě vytvořenou datovou zprávu nebo i menší dokument.
Ne nemůžeMám rád lidi s názorem. :)
každý operační systémO žádném operačním systému jsem nic nepsal.
souborový systémAni o souborovém systému.
aplikace mají specifická pravidla pro vznik a zánik dat.Ani o vzniku a zániku dat aplikace.
Je nutné dohledat všechny tyto informaceNepsal jsem nic o situaci, kdy má člověk vše naservírované až pod nos například v podobě kompletního obrazu disku, kde se ta zpráva vytvářela.
Tak to gratuluju. Já jsem slyšel, jak vyhackovali fabriku na obohacování uranu (Stuxnet, Flame), a nedělám si iluze, že laboratoř odvedle bude mít zabezpečení podstatně lepší než továrna na uran.Tohle bylo taky povedené: Stuxnet eyed in deadly Iran blast[původní zdroj z webarchivu].
zda by obžalovaný neměl mít právo nahlédnout do zdrojových kódů softwaru, jež jej má usvědčit.Dává věta s uvedeným obsahem smysl?
Tiskni
Sdílej: