Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
AMD uvolnilo dokumentaci k 3D funkcím grafických čipů R600/700. Těmto čipům se AMD věnovalo už v prosinci - tehdy šlo jen o vydání počátečního open source kódu. Čtěte Phoronix.
Tiskni
Sdílej:
amd rulez!
Sice jsem taky čekal implementaci rychleji, ale pořád lepší, než vůbec.
no, pred par dny sem si udelal radost (Phenom2 x940, Gigabyte GA-MA790GP-DS4H) a byl jsem jeste radeji, kdyz jsem zjistil, ze uz po strceni disku s F10 do masiny se chytil radeonHD a ne vesa (protoze muj starsi crt sonacek by pri 60Hz blikal). Kupodivu sw-opengl nebylo az takova hruza (vzalo to na sebe jedno jadro a ostatni byly volne k dispozici). No... a na hry (zejmena moderni) to nemam, takze 2 body pro ati. ... ano po doinstalovani se fglrx chytilo taky. A kdyby se nekdo chtel ptat, jeste jsem neudelal zaznam v sekci hw, ale chystam se k tomu.
xaxaxa
Co to je: "pocatecni open source kod"?