Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
A ještě nesmíme zapomenout na CUDu pro Dirac s kterou se momentálně rýpu. Také si s tím nemohl dát Schleef pokoj a musel to rozdrbat zrovna na vánoce.
Ale tak jsou i extremne pekny a rychly GUI (napr E17), ale skoro nikdo pro ne nepise (a skoro nikdo o nic nevi).
A len malokto vie pre E17 programovat a dokonale samotny GUI pozna
Nechápu, proč se divíte, že je těch rozhraní více. Bohužel zde není žádný "diktátor" ala MS, který by rozhraní stanovil a výrobci by se museli přizpůsobit. Takto každý výrobce navrhne vlastní, se kterým má nejméně starostí. Ale pevně věřím, že časem se některé prosadí do formy standardu.
Já to vidím tak, že nakonec se uchytí jedno z nich, ostatní výrobci se naštvou, ze se s tím patlali zbytečně a implementují „nový standard“ až za pár let, kdy tady bude MPEG-5 a tohle rozhraní už bude nedostačující.
PS.: Ale jinak jsem optimista.
Podle jednoho z tech clanku i pro vyrobce je asi lepsi udelat nejakou kopii DirectX akcelerace - v driverech to maji pripravene, pouzivaji ten samy kod pro Win/Linux drivery, takze mozna dokoknverguji i v Linuxu k tomu samemu...
Mplayer a xine mely podporu VDPAU driv nez VLC. Figl je ten, ze to funguj jen na kartach Nvidia 8x00 a novejsich. Naopak, od 8x00 prestala nvidia podporovat XvMC.
Akcelerace necim obecnejsim zustavaji, ale nejsou tak efektivni jako nativni pro tu kterou HW platformu.
Ja bych to jako tragedii nevidel. Mam ten ci onen HW ? muzu pouzit HW zavislou akceleraci. Nemam nic z toho nebo nechci ? pouziju HW nezavislou akceleraci (xv, gl2, .. ).
A musim rict, ze akcelerace VDPAU je hodne jinde nez xv a gl2 a ve spojeni s Intel Atom na tom pak da prehrat i Full HD video a vo vo vo tom to je
pouziju HW nezavislou akceleraci (xv, gl2, .. ).A musim rict, ze akcelerace VDPAU je hodne jinde nez xv a gl2 a ve spojeni
Jenže to není akcelerace dekódovaní videa, ale akcelerace jeho škálování, převodu barevných prostorů, atd. Takže nejde srovnávat xv a vdpau. Už ovšem existuje i platformě nezávislá možnost počítání na GPU. Jmenuje se to libglew.
s Intel Atom na tom pak da prehrat i Full HD video a vo vo vo tom to je.
Pokud to má DMA řadiče, tak stačí taková frekvence která bude stačit dodávat instrukce řadičům a sem tam kartě. Jelo mi to i na jednom jádře o 800Mhz othrottlovaném na 50%.
Asi nevite co mam na mysli. Intel Atom 1,6GHz se soucasnym intel chipsetem s G945 nezvladne HD video .. ani HD720 ..
Nvidia tvrdi, ze intel Atom 1,6GHz s jejich chipsetem s integrovanou grafarnou zvladne HD1080 ..
To je to o co mi jde ..
Co zkousite na dospelych procesorech je pro mne uplne nezajimave
Tiskni
Sdílej: