OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
dnes když už někdo používá vi, tak to znamená, že většinou používá vim.Toto je ciastocne aj moj pripad, tiez pouzivam vim, kde sa to da. Nie vsade je vsak vim nainastalovany, napr. AIX-y u zakaznika nesmu obsahovat iny SW ako ten co bol v dodavke (lebo bezpecak), vtedy aj vi potesi.
Práce s takovým pluginem je mnohem horší kompromis, než si prostě zvyknout na ovládání editoru v Eclipse.Robim s VIM aj Eclipse, a mozem Vam povedat, ze prepinanie sa medzi dvoma stylmi ovladania mi robi dost problemov. VIM samotny to nezachrani, pretoze nepodporuje ( a asi ani nikdy podporovat nebude ) specialitky, ktore poskytuje Eclipse pre editaciu Java zdrojakov ( autocompletion, refactoring, generatory gettter/setter ). Java je proste prilis ukecana, a tak su takyto pomocnici potrebni. Na druhej strane ovladanie Eclipse-editora cez klavesove skratky typu "polam-si-prsty-ked-to-chces-vyvolat", resp. prekladat ruku z klavesnice na mys, tiez nie je vyhra.
Viděl bych jako daleko smysluplnější cestu, a to integraci vim do Eclipse.Tu vidim dva okruhy problemov:
Cokoli jiného budou jenom kompromisy.Mne osobne ten kompromis postacuje, potrebujem vlastnosti Eclipse s ovladanim vi-like.
Vím, co mluvím, už jsem dělal ve vývojovém prostředí, které mohlo plně integrovat vim a byla to paráda.Mozem vediet o ake prostredie islo ?
Moc nevěřím tomu, že by bylo možné nějakým rozumně přiměřeně velkým úsilím dosáhnout funkčnosti vimu tím, že se to celé naprogramuje odznova dejme tomu v Javě.Podla mna autor toho pluginu, si ani nedava za ciel dosiahnut vsetky vlastnosti VIM-u. A opacne riesenie integrovat do VIMu vsetky vlastnosti Eclipse tiez nebude beh na kratke vzdialenosti.
Tiskni
Sdílej: