E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Vivek Haldar píše na svém blogu o kognitivním stylu Unixu. Základní myšlenkou je, že se strmější učební křivka v dlouhém odobí vyplatí. Toto potvrzuje i výzkum Dr. Christofa van Nimwegen: UI programů vyžadující internalizaci znalostí uživateli vede tyto k lepšímu plánování, vyššímu výkonu, rozvážnosti, menšímu dopadu vyrušení a snazšímu zapamatování znalostí.
Tiskni
Sdílej:
Nešlo by ty zprávičky psát tak, abych nemusel pro jejich pochopení používat slovník cizích slov?Takhle zahodit prilezitost rozsirit si vlastni obzory?
Tipuju to na tu filozofii, viz Feynman:
Začal jsem ten zatracený pamflet číst a byl jsem z toho blázen: nemohl jsem v něm najít hlavu ani patu! Měl jsem nepříjemný pocit, že je to nad moje schopnosti, až jsem si nakonec řekl: Tak a konec, teď přečtu jednu větu pomalu, abych přišel na to, co to může, k čertu znamenat.
Vybral jsem si namátkou jednu větu a velice pozorně ji čtu. "Individuální člen sociální komunity často získává informace prostřednictvím vizuálních symbolických kanálů" četl jsem si to pořád dokola a přeložil to. Víte co to znamená? "Lidi čtou."
Pak jsem přešel k další větě a zjistil jsem, že ji dokážu přeložit taky. Pak už to bylo jako mlácení prázdné slámy: "Občas lidi čtou; občas poslouchají rádio," a tak dále, ale bylo to napsáno tak komplikovaně, že jsem tomu nemohl porozumět; a když jsem to konečně dešifroval, nic v tom nebylo.