Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
BTW už alespoň přestal při update mazat balík běžícího jádra a poté vyžadovat reboot jako MS Windows?Jde to nastavit v
/etc/zypp/zypp.conf
## ## Packages which are parallel installable with ## diffent versions ## multiversion = kernel-desktop,kernel-desktop-base,kernel-desktop-extraBTW: reboot po instalaci jádra doporučuje prakticky každá distribuce, pokud se nepletu. Je totiž nahouby mít nainstalované nové jádro se super bezpečnostní opravou, když pořád běžíme na tom původním, děravém.
Reseni zavislosti ma taky fest vymakane. Nejvic se mu blizi Aptitude (ok, uznavam, nevim jak jsou na tom jine rpm distribuce a do problemu zavislosti v Archu jsem nezabrednul natolik, abych testnul jeho sat-solver), ktere ovsem IIRC nema Qt gui.Solver v Archu skoro ani neni
Např. nikdy nepochopím věci jako je přidávat číslo knihovny do názvu balíčku.
Taky se mi to moc nelíbí, ale je to asi nejrozumnější způsob, jak umožnit koexistenci více (major) verzí téže knihovny.
Důvod, že by to znamenalo překompilovat s novou verzí spoustu programů neberu
U některých progamů (a hlavně knihoven) může být to "překompilovat s novou verzí" dost komplikované. Chcete-li extrémní příklad, napadá mne třeba Qt. Navíc jsou tu closed source aplikace, které ani překompilovat nejde - i když ty jsou většinou buď linkované staticky nebo si potřebné verze problematických knihoven nesou s sebou.
Důvod, že by to znamenalo překompilovat s novou verzí spoustu programů neberu, protože vývojáři Archu tohle zvládnou i přes to, že je jich méně a nejsou placení.Však tuhle drobnost za nás dělá BuildService
Na syntaxi aptu považuji za nejhorší, že to vlastně není jedna konzistentní toolsa, ale soubor apt-get, apt-cache, apt-... atd (já nevím čeho ještě).To je IMHO dusledek unixove filozofie. Jeden nastroj na jednu vec. Jeden spravuje balicky, dalsi vyhledava ....
To evidentně vymyslel nějaký geek bez jakéhokoli smyslu pro efektivitu používání. Proč tam proboha není jen "apt install", "apt search"... a podobně?S timto souhlasim a sjednoceni bych se nebranil. Ovsem, cele je to imho dano tim, ze jednotlive nastroje vznikaly nejspis postupne.
Nejen že dvouslovný název utility s pomlčkou je na psaní docela opruz, ale kdo si má sakra pamatovat který apt-??? instaluje, který hledá, který maže atd. Je to naproto zbytečné matení uživatele.Nemam problem si to zapamatovat. Zas takova hruza to neni. Kdo si to nepamatuje, pouzije Synaptic nebo proste zkopiruje prikaz z navodu.
Co se týče update vs. upgrade vs. refresh, správný význam neurčil nikdo. A určitě neplatí, že by bylo jediné správné řešení (TM). Pouze mi přijde logické, že pro "refresh repository metadata" je použit "refresh", a pro "update balíku" je použit "update" atd.Tak jinak. Kdo urcil, ze se jedna o "Refresh" metadat a ne jejich aktualizaci a zmena verze baliku je "Update"? Ja naopak vidim jasny rozpor ve tve argumentaci. Povyseni baliku nazyvas "Update" a snizeni "Downgrade". Neni to trochu blabol? Z tohoto duvodu bych videl jako matouci spis nazvoslovi v zypperu.
Problém ovšem je, když přijde nějaké pako jako LACO, které je zvyklé že apt-get update dělá refresh metadat, apt-get upgrade dělá update balíků, a začně tyto příkazy aplikovat na zypper, u kterého mají úplně jiný význam. Jak jsem řekl, to není problém aptu ani zypperu, ale idiota uživatele, který si ani nepřečetl manuál.S tim souhlasim.
To je IMHO dusledek unixove filozofie. Jeden nastroj na jednu vec. Jeden spravuje balicky, dalsi vyhledavaJo. Tohle by mohlo mít nějakou logiku, přiznám se, že mě to nenapadlo. Vypadá to ale stejně minimálně podivně. To by taky mohl být jeden nástroj na instalaci, jiný na odinstalaci atd....
Nemam problem si to zapamatovat. Zas takova hruza to neni. Kdo si to nepamatuje, pouzije Synaptic nebo proste zkopiruje prikaz z navodu.Já taky ne. Ale přiznám se, že jsem měl vždycky plíživé nutkání celou syntaxi si předefinovat pomocí aliasů na něco, co se snadněji ťuká do klávesnice. Přece jenom "apt in" se píše lépe než apt-get install.
Tak jinak. Kdo urcil, ze se jedna o "Refresh" metadat a ne jejich aktualizaci a zmena verze baliku je "Update"? Ja naopak vidim jasny rozpor ve tve argumentaci. Povyseni baliku nazyvas "Update" a snizeni "Downgrade". Neni to trochu blabol? Z tohoto duvodu bych videl jako matouci spis nazvoslovi v zypperu.Jak říkám, je to věc pohledu. Zatím co refresh balíku lze udělat asi těžko, update je poněkud univerzálnější slovo a možná je škoda vyplýtvat ho na něco, co lze vyjádřit i jiným stejně vhodným slovem. Nejdůležitější je podívat se a porovnat funkcionalitu, kterou zypper a apt/aptitude nabízí. Zypper a package management v suse je totiž mnohem bohatší na funkce a vlastnosti než ten Debianí. Například: Můžeš instalovat jen bezpečnostní patche s update repozitáře pomocí zypper patch. Můžeš ovšem updatovat balíky na vyšší verze od stejného dodavatele zypper update. Můžeš taky upgradovat balíky na vyšší verze bez ohledu na dodavatele zypper dist-upgrade Oproti Debianu je rozdíl v tom, že repozitáře jsou tematicky a verzovaně strukturované. Takže když máš SW z určitého repozitáře, tak ho updatuješ (neboli upgraduješ v minoritních verzích) - proto asi update. Když chceš udělat větši změnu (upgraduješ balík na vyšší majoritní verzi) měníš u toho většinou repozitář (například KDE 4.3 na KDE 4.4), proto příkaz upgrade. Debian funkčně nerozlišuje mezi "patch", "update", nebo "upgrade" a místo toho má jen "upgrade". Takže nevidím v tom příliš velký rozpor, protože přístup u obou distribucí je rozdílný a rozdílná syntaxe tomuto odpovídá.
Tohle je IMHO docela nesmysl. Je to, jak bys to same chtel treba i po rpm.To je IMHO dusledek unixove filozofie. Jeden nastroj na jednu vec. Jeden spravuje balicky, dalsi vyhledavaJo. Tohle by mohlo mít nějakou logiku, přiznám se, že mě to nenapadlo. Vypadá to ale stejně minimálně podivně. To by taky mohl být jeden nástroj na instalaci, jiný na odinstalaci atd....
Tak jinak. Kdo urcil, ze se jedna o "Refresh" metadat a ne jejich aktualizaci a zmena verze baliku je "Update"? Ja naopak vidim jasny rozpor ve tve argumentaci. Povyseni baliku nazyvas "Update" a snizeni "Downgrade". Neni to trochu blabol? Z tohoto duvodu bych videl jako matouci spis nazvoslovi v zypperu.
Oproti Debianu je rozdíl v tom, že repozitáře jsou tematicky a verzovaně strukturované.Tohle mne osobne nikdy nepalilo. Ja v Debianu pouzival tematicke rozdeleni jenom proto, abych mel balicky prehledneji roztridene.
Takže když máš SW z určitého repozitáře, tak ho updatuješ (neboli upgraduješ v minoritních verzích) - proto asi update. Když chceš udělat větši změnu (upgraduješ balík na vyšší majoritní verzi) měníš u toho většinou repozitář (například KDE 4.3 na KDE 4.4), proto příkaz upgrade. Debian funkčně nerozlišuje mezi "patch", "update", nebo "upgrade" a místo toho má jen "upgrade".Ovsem se taky muzes pekne spalit protoze treba ocekavas jinou verzi nez jakou mas nainstalovanou.
Takže nevidím v tom příliš velký rozpor, protože přístup u obou distribucí je rozdílný a rozdílná syntaxe tomuto odpovídá.Nerozumime si. Ja mluvim o rozporu update x donwngrade. Oboji dela v podstate tu stejnou zmenu, jenom jinym smerem, ale oboji nazyvas uplne jinak. Cili, upgrade x downgrade je jednoznacne smysluplnejsi. Jestli provadis skok mezi verzemi, nebo jenom tahas opravy lze rozlisit i jinak nez zavadenim nove terminologie.
Nerozumime si. Ja mluvim o rozporu update x donwngrade.Já jsem to pochopil. Ale tenhle rozpor tam nevidím. Pokud jsem dobře informován, tak platí, že ani apt, ani aptitude, ani zypper nemají příkaz "downgrade". Jestliže "downgrade" neexistuje, je úplně jedno jestli se jeho opak jmenuje "update", nebo "upgrade". Pokud se přesuneme čistě do jazykové roviny, pak opensuse má "update" (meší změny) a "upgrade" (větší změny). Proti tomu pak stojí teoretický výraz "downgrade": update/upgrade x downgrade
musim ale spomenut, ze niektore repozitoare su fakt pomale...ale to nie je problem systemu
a ak mate poriadok v repozitoaroch, co zjavne niektori vyssie uvedeni nemaju, tak s tym nie je problem...
navyse automaticke refreshovanie repozitoarov sa da vypnut :)
???PS: Spominal som ze Windows je lepsi, ze???>>>ano windows je lepsi, lebo vsetky aplikacie musim stahovat z milion roznych stranok.....v com je podla teba windows lepsi???
K Ubuntu: dobry system, aj ked som mal mensie problemy v 9.10 so zvukom a trackpointom, no nic co by sa nedalo vygooglit....samozrejme aplikacie ako ftp a dhcp server trebalo nastavovat rucne v konfigurakoch, kde v suse je to vsetko v yaste > cize je to ulahcene pre uzivatelov, a navyse firewall v suse je lepsi...
Inac myslel som ze nove ubuntu bude o nieco rychlejsie ako suse, ale nie je to celkom tak. Start ubuntu (gnome) trval na mojom nb cca 65 sekund a suse (kde) mi startuje za 45 sekund....
Názory jsou od toho, aby se různily. Já třeba považuji odstranění SaX2 za velkou chybu a s tím související nemožnost nastavení X serveru v AutoYaSTu za obrovský průšvih.
Mimochodem, co je to "acat"? Tohle slovo se mi přes veškerou snahu nepodařilo dešifrovat.
Mimochodem, co je to "acat"?Tipl bych si, že je to začat
Xserver - aplikuje se na xserver pro vsechny bez ohledu co je nad tim .. (to neni dobre reseni pro desktop
Ono je to hodně o zvyku. Já to tak používám, nevadí mi to ani trochu a naopak mám problémy ve Windows, kde se to nastavuje každé aplikaci zvlášť.
Tiskni
Sdílej: