OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Do vyhledávání v Ubuntu 12.10 (beta) bylo zahrnuto vyhledávání zboží na serveru Amazon. Uživatel chce spustit aplikaci shotwell a Ubuntu mu doporučí související knihy (obrázek). Uživatel by rád spustil terminál a Ubuntu mu nabídne termální pastu (obrázek). Ke kontroverzní nové vlastnosti se vyjádřil i Mark Shuttleworth na svém blogu. Nejedná se o reklamu. Ubuntu nabízí uživatelům možnost vyhledání čehokoli kdekoli. Nabídka zboží je volitelná.
Tiskni
Sdílej:
Uživatel by rád spustil terminál a Ubuntu mu nabídne termální pastu (obrázek).
Tak to zřejmě přejdu zpět na Ubuntu Uživatele čeká spousta WTF momentů. Kdyby tam raději dali nějaké to tlačítko „Vyhledat na Amazonu“ než poskytovat výsledky hledání rovnou…
+1. Stejně jako já. Ale nevylučuju, že v budoucnu dám Ubuntu ještě šanci.
Proč by mě to mělo brzo přejít? A vůbec, co je to Steam?
depka:
K čemu mi bude steam na Linuxu? Abych si stáhnul Win32 hry?
Jaroslav Kucera:
Pokud jsi byl poslední měsíc mimo civilizaci, tak to asi nevíš, ale Valve se chystá nejen portovat Steam, ale postupně i hry. Začíná s Left4Dead. Takže ano, i hry poběží nativně a bez Wine.
Aha! Ale já hraju jen občas a více než plně mi vyhovují hry, které jsou v současné době pod Linuxem k dispozici. Takže – co mě brzo přejde?
Volbu vypnout lidé mají pořád, akorát defaultní hodnota nyní vyhovuje více lidem
yep, and < TAB >< TAB > only gives: akeane@awesome-haX0r:~$ Display all 2717 possibilities? (y or n) Should give: akeane@awesome-haX0r:~$ Display all 3,141,596,254 results possibilities? (y or n) Do you feel lucky? (y) noLOL