Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dle ruznych statistik pocet uzivatelu ubuntu klesa ve prospech jinych distribuci.Jakých jiných? {citation needed}
Zase beznadějné zoufalství, stejně jako další tihle zajícové v pytli. (Poslední dobou se objevilo už asi pět projektů s rádoby svobodnými notebooky, které si lze předobjednat.)
Procesor je zastaralý. Takový procesor bych si klidně pořídil do low-end notebooku za 10 až 15 litrů, ale do nějakého stroje, který si hraje na kdovíjak výkonný, mi to zkrátka nesedí. Zejména má-li objednávka dorazit až kdovíkdy za pár měsíců. Display je jenom FullHD. To je takový zlatý standard z roku 2010, ale dnes nemáme rok 2010, že ano. Opravdu by si za ty prachy někdo koupil notebook, který nemá 4K? No nevím. Navíc to na fotkách vypadá už na první pohled humpolácké a těžké.
Takhle se prostě svobodný software nerozšíří. Když se člověk podívá do katalogu notebooků z roku 2007, najde tam každý ve dvou variantách, s binárním balastem a bez něj. (Ve druhém případě levnější, samozřejmě.) Tehdy měl člověk opravdu na výběr. Někdy mezi tehdejší dobou a dneškem se ale něco posralo. Vždyť se přece nemusí prodávat notebooky s něčím konkrétním předinstalovaným a už vůbec se nemusí vyrábět nějaké speciálně určené pro svobodný software. Stačilo by jen, aby každý notebook byl k dispozici taky ve verzi bez operačního systému. Člověk by si prostě vybral model podle gusta, velký nebo malý, tlustý nebo tenký, na něj by si nainstaloval nebo nechal nainstalovat, co se mu zamane, a nemusel by platit sprostou daň jistému globálnímu praseti.
Jenže místo toho svět spěje do takovýchto zoufalých slepých uliček. Tohle mi připadá jako úsilí vyhozené oknem.
Co to znamená „jeden z nejvýkonnějších“? V jakém smyslu? Za jakých podmínek? Pro jaké účely? Není náhodou tohle novější a „výkonnější“?
Haswell je za zenitem. Chyba v TSX (objevená skoro před rokem) ho poslala předčasně na vedlejší kolej. Jak už jsem psal, v low-end notebooku by mi Haswell nijak nevadil, ale hraje-li si nějaké zařízení na hustý high-end kousek a má-li se dodávat teprve až za několik měsíců, Haswell je zoufale passé. Jinými slovy (a polopatě), pointa byla zhruba v tom, že takový stroj bych si dnes neobjednal, ani kdyby stál polovinu.
Jestli jsou výkonnější „některé Xeony“, pak je to jistě například Xeon D-1540. To je prosím pěkně Broadwell a TSX už má v pořádku, tedy nejde už o paskvil vyráběný a prodávaný s chybou. Mobilní Broadwelly existují taky už notnou dobu, mnohem déle než ten Xeon, sice (záměrně) bez TSX, ale s lepší energetickou účinností než Haswell.
(Než někdo zase začne rozvíjet teorie o nepotřebnosti TSX pro BFU, pro úplnost dodám, že TSX při práci i v některých svých hobby projektech používám a tím pádem ho chci/potřebuju.)
Jinými slovy (a polopatě), pointa byla zhruba v tom, že takový stroj bych si dnes neobjednal, ani kdyby stál polovinu.No tak si ho nevobjednávej! Von ti ho snad někdo násilím cpe?
Opravdu by si za ty prachy někdo koupil notebook, který nemá 4K?Jo, třeba já. Protože 4K je mi zcela k hovnu, a ještě drahně let bude. Už takhle na FullHD při čtení v prohlížeči zírám na nudli uprostřed z poloviny nevyužitého displeje. WTF s procesorem už komentoval kolega.
Prohlížeč umožňuje nastavit rozlišení, víme? Firefox i Chromium mají samozřejmě podporu pro displaye s vysokým rozlišením (300 ppi a víc). Takže když někdo zírá na nevyužitý display, je to jen a jen jeho problém a jeho volba. Přijde mi ovšem dost divné si stěžovat, že jsem si něco špatně nastavil.
Zdá se, že opět někteří nedokázali pochopit jednoduchou pointu, což je poslední dobou na ABCLinuxu stále častější jev. (Těžko říct, čím to je.) Takže ještě jednou a polopatě: Je úplně jedno, jestli 4K zrovna dnes (tento měsíc, tento rok) k něčemu bude. Pokud si notebook hraje na high-end, 4K by zkrátka měl mít. Kdyby nabízený notebook byl například koncipovaný jako levně dostupné low-end zařízení pro školáky, FullHD by bylo přijatelným kompromisem. V téhle cenové kategorii ovšem působí jako pěst na oko. Se 17" displayem už FullHD dokonce i je pěst na oko, co se rozlišení týká.
Je úplně jedno, jestli 4K zrovna dnes (tento měsíc, tento rok) k něčemu bude.Aha. Takže cílem je honit si pinďoura nad tím, že máš 4K, které je sice úplně k hovnu, nemáš ho jak využít a ve skutečnosti je vzhledem k nepřipravenosti OS spíš za trest, ale to přece nevadí. Hele, kup si ty hodinky vod Applu za 1/4 mega, to ti vyroste pindík aspoň vo 3 cm.
Tiskni
Sdílej: