Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »2.6.37 mám už od včerejšího rána (tedy pár minut poté, co vyšlo, díky cron skripte ), malá úprava undervolt patche a tp_smapi, vše jede, jak má.
Taky jsem si nemohl nevšimnout nové config možnosti ohledně BKL, zkusil jsem jen tak pro zajímavost BKL vypnout a porovnat (diff) config bez a s BKL. V podstatě jediné pro mě "důležité" věci, které potřebuji BKL, jsou UDF filesystém a IPX podpora (pro strýčka Příhodu). V4L používám ve verzi 2 s kompatibilitou pro V4L verze 1 (aby mi fungoval skype videohovor) a v config diffu nebyla žádná zmínka o V4L. Takže se hned nelekejte zprávičky
Utíkej zpátky na pole, vidláku
To že tomu nerozumíš neznamená že je to píčovina...
Pochopitelně, že ne! Jak by mohlo, když kritické kernel systémy už roky BKL nepoužívají?
Já se však raduji! Konečně záminka pro nákup dobrého pití. Furt lepší, než to nakupovat a "slavit" jen tak, ne?
Už jsem to smazal, byl to jednoduchý skript, který využíval curl, grep a awk ke získání a přeparsování http://kernel.org/kdist/finger_banner a pokud "grepnutý" výstup obsahoval "2.6.37$", tak zavolal utilitku "mail", která mi poslala informační email na moji adresu, kam mi chodí zprávy od daemonů (mdadm, smartd, ...), když se něco pokazí. A protože každý email, doručený na tuto adresu, je přeposílán i na můj mobilní email (...@vodafonemail.cz), mohu bezpečně říci, že jsem se do kompilace pustil "pár" minut od vydání kernelu, protože jsem neměl zrovna nic jiného na práci
Get a lifenekde jsem na tohle videl odpoved:
A kde se to da stahnout?
hledej , kernel 2.6.32 , pozor je treba R600 IRQ firmware , video-ati driver 6.13 a novejsi mesa, optimalni je 7.10/7.11-devel
Tiskni
Sdílej: