Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Vývoj velmi populárního správce souborů Midnight Commander byl obnoven. Projekt se dočkal také nových stránek a vývoj probíhá v Git repozitáři.
Tiskni
Sdílej:
Zvolejme 3x HURÁÁÁÁ
Má sice všechno co potřebuju, ale škubat se kvůli novinkám nebudu.. Milionkrát hurááá :)
Spustte mc s parametrem -s. Je to for slow terminals a pri kopirovaci/mazacich operacich neukazuje ten progresbar, ale jenom nazev souboru. Neni to tak rychly jako rm, ale rychlejsi nez normalne mc ...
ted pro zmenu :
Scendel
sshfs?
Přesně, tohle mi přijde o dost lepší přístup – program (mc, vim, kate…) prostě pracuje se soubory a o zpřístupnění vzdálených souborů do místního stromu / se má starat jiná vrstva – pak si nemusí každý program sám řešit přístup přes SSH, FTP atd. prostě se pro každý smysluplný protokol udělá jeden modul FUSE a v programech není potřeba nic měnit.
mount byl prostě v háji a nepřišel jsem na to, jak to nějak rozumně vyresetovat, aby se to dalo znova namountovat aspoň ručně
Teď už to normálně funguje -- běžně třeba vypnu vzdálený server a místně připojený sshfs se mi odpojí, nic tam nezůstane viset.
Zatim IMHO neni nad cim jasat. Novy tym se podle mailing listu sklada spis z lidi (take se zda, ze hodne mladych), kteri do vyvoje dosud prakticky neprispeli. Tak aby to nebyla jen takova hura akce.
Lepsi cestou je udelat fork, pokud se skutecne ukaze byt zivym tak jej prejmenovat na MC (jak to napriklad bylo s gcc a egcs).
Co jsem slysel od jednoho vyvojare, tak MC je na tom s architekturou dost spatne - clovek do neceho pichne a rozsype se neco jineho. Spis by to chtelo od zakladu prepsat.
Z rozhovoru s Konstantinem Kljaginem (vývojář CenterICQ):
Otázka: Začala se formovat nová vývojářská skupina, která chce pokračovat v tvé práci. Co si o tom myslíš?
Odpověď: Zaznamenal jsem skupinu lidí, kteří diskutují o tom, jakou verzi Wiki nainstalovat a jaký hosting použít. Také zavedli dva patche, které přidaly dvě „case” definice a nějaké přetypování. Žádná skutečná vylepšení, žádné programování. Proč jsi je tedy nazval vývojáři? (...)
(Čistě pro zajímavost. )
Je třeba si přiznat, (1) že v té době to tak vypadalo a (2) že Konstantin je svými přezíravými postoji známý.
Zcela nezaujatě to je dobrý dobrý sarkasmus a každý (ať už skutečnost zná, nebo ne) si v něj přijde na své :)
Ale já neřekl nic proti CenterIM ani proti novému MC! Pouze jsem navázal na úvaju o huráakcích. Proto tam taky je "Čistě pro zajímavost."...
Spis by to chtelo od zakladu prepsat.
Na tom něco je – každý program čas od času dospěje do fáze, kdy je dobré ho od začátku přepsat. Někdy to může být jednodušší než pronikat do starého kódu a snažit se to pochopit – zvlášť když na tom dělají noví lidé.