plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Linuxový ovladač bcm43xx (Broadcom) je nyní připravován oddělenými týmy (jeden tvoří dokumentaci podle ovladače Windows, druhý píše kód), aby nedocházelo k právním problémům. Nyní se však zjistilo, že vývojáři OpenBSD linuxový kód kradou a porušují tak GNU GPL. Vývojáři linuxového kódu se ozvali a požadují vyřešení problému. Zdrojem informací je The Inquirer.
Tiskni
Sdílej:
It's terrible. Everyone is using it, and they don't realise how bad it is. [...] Linux is lower quality than Open BSD and many parts of Linux are "cheap little hacks".Čekal bych, že když je to tak "low quality", že je pod jejich úroveň se do toho vůbec koukat
"Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity,"To je u Novellu nove eufemisticke vysvetleni smlouvy s M$? :P </rejp>
Jenže to by se do toho nesměl mixovat Theo se svým moralizováním, vždyť většina diskuze je offtopic. Celou situaci zbytečně vyhrotil.Na druhou stranu, když si přečteš jeho úplně první reakci v tom vlákně, tak ta je velmi rozumná. Nic nehrotí. Jen zhodnotil dopad takhle veřejného oznámení (oproti soukromému emailu).
Na druhou stranu, když si přečteš jeho úplně první reakci v tom vlákně, tak ta je velmi rozumná. Nic nehrotí. Jen zhodnotil dopad takhle veřejného oznámení (oproti soukromému emailu).Rozumná?
To begin with, it does not even run yet, in any sense. Since it is not actual using code, there will be those who argue that the full impact of the GPL does not come to bear yet -- noone is "using" the code yet.Jeho snaha bagatelizovat problém a zaměřit se na formální (a lidské) pochybení při reportování mě dokáže naštvat i teď. Jeho reakce je relativně mírná, ale je psána tak, že povede k další eskalaci emocí.