Byla vydána nová major verze 3.0.0-1 linuxového prostředí pro operační systémy Windows Cygwin (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení.
Byl vydán Debian 9.8, tj. osmá opravná verze Debianu 9 s kódovým názvem Stretch. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Předchozí instalační média Debianu 9 Stretch lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Příští týden bude na MFF UK zahájena série přednášek o architektuře a implementaci operačních systémů. Mezi přednášejícími budou odborníci z firem Kernkonzept, Oracle, Red Hat, SUSE či SYSGO. Pokud si chcete rozšířit obzory (virtualizace, ptrace, ZFS, kdump, ...), vyberte si z harmonogramu téma, které vás zajímá a přijďte. Přednášky se konají každý čtvrtek od 15:40 v učebně S4 na Malostranském náměstí 25 v Praze. Přednášky jsou přístupné veřejnosti (registrace není nutná), studenti UK a ČVUT si je mohou zapsat jako standardní předmět.
Bylo vydáno Ubuntu 18.04.2 LTS, tj. druhé opravné vydání Ubuntu 18.04 LTS s kódovým názvem Bionic Beaver. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Git History umí u souborů v git repozitářích zajímavým způsobem zobrazit jejich historii a následně jednotlivé změny, viz animovaný gif. Použít jej lze lokálně nebo aktuálně na soubory umístěné na GitHubu. Máte-li ve webovém prohlížeči zobrazen soubor umístěný na GitHubu, nahraďte v URL doménu github.com doménou github.githistory.xyz a nové URL odešlete. Využít lze také rozšíření Chrome i Firefoxu. V plánu je vedle GitHubu také podpora GitLabu a Bitbucketu.
Byla vydána verze 1.0 webové a na frameworku Electron postavené desktopové verze svobodného decentralizovaného skupinového komunikátoru Riot (Wikipedie) využívajícího protokolu Matrix (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Společnost Collabora oznámila vydání verze 4.0 online kancelářského balíku Collabora Online a také Collabora Online Development Edition (CODE) pro domácí uživatele. Kancelářský balík vychází z LibreOffice Online (cgit).
Byla vydána verze 241 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Řešeny jsou také bezpečnostní chyby.
Evropský parlament, Komise a Rada (trialog) se dohodli na návrhu reformy autorského práva včetně kontroverzních článků 11 a 13. Více v příspěvku na blogu europoslankyně Julie Redy.
Čtenářům a čtenářkám AbcLinuxu vše nejlepší k Valentýnu aneb Dni lásky ke svobodnému softwaru (FSF, I love Free Software Day, #ilovefs).
Los Angeles Times píše o finanční situaci Wikipedie. I když by mohla být zdrojem obrovských příjmů, tak je bez reklam a získává peníze od dárců a z jiných zdrojů. S rostoucími nároky se tato situace přestává zdát udržitelnou a objevují se názory, že na reklamu bude muset dojít.
Tiskni
Sdílej:
Wikipedie spoléhá na to, že špatné informace budou brzy opraveny.Ne, to předpokládá jen naivní uživatel. Wikipedia to nepředpokládá, ta v to jen doufá.
Možná, že jsem naivní (asi ano), ale myslím si, že lidem by se nemělo lhát.Mělo, nemělo... Taky by neměly být války, lidé by neměli umírat hladem a já bych měl mít aspoň 512 MB RAM. Jsou, umírají a nemám. To je realita.
Není. Inteligence sama o sobě ti vůbec nepomůže v odlišení pravdivé informace od lživé, pokud nemáš další zdroje informací, se kterými ji můžeš porovnat a zjistit rozpory. Pokud člověk potřebuje zjistit informace z oboru, ve kterém se nevyzná, je v těžké pozici, i když je vysoce inteligentní; buď má důvěryhodný zdroj, nebo holt bude muset považovat všechny zdroje za málo důvěryhodné, použít jich spoustu a nějak to průměrovat, což je pakárna, kterou IMHO Wikipedie právě chtěla odstranit.Tu inteligenci nemáš použít primárně na to, abys odlišoval pravdu a lež na Wikipedii, ale na to, abys informace z Wikipedie používal inteligentně a s rozmyslem. Tzn. ne jako někteří, kteří mi předloží (chybnou) informaci a pak se hájí: "Vždyť to píšou na Wikipedii!" (s tím jsem se setkal).
Mělo, nemělo... Taky by neměly být války, lidé by neměli umírat hladem a já bych měl mít aspoň 512 MB RAM.LOL
systém knolu je jednoznačně lepší pro přispěvatele a tím pádem i pro uživatele.proč?
To ale nic nemění na faktu, že pokud se sebou wikipedia něco neudělá, tak ji knol rozdrtí ať dělá kdo chce co chce.muzete to rozvest... to jsou docela zajimava tvrzeni o projektu, ktery jeste nespatril svetlo sveta.