Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »WinBtrfs dospěl po roce a půl vývoje do první stabilní verze 1.0. Jedná se o open source systémový ovladač pro systémy Microsoft Windows umožňující přístup k linuxovému souborovému systému Btrfs.
Tiskni
Sdílej:
Podobný problém sa vyskytuje pri NVIDIA ovládačoch, kde niektorí namietajú, že ani súčastný spôsob distribúcie (jedna binárka + pár zdrojákov čo sa prekladá voči aktuálnemu kernelu) nie je OK.Jo, ale kontroverzni je tam ta binarka, k ZFS zadna binarka neni. GPL omezuje distribuci, ale ne uziti.
Čo je pre Windows ovládače dosť veľký problém, keďže tie treba mať v binárnej forme a naviac podpísané Microsoftom...To je ale problem na strane MS.
GPLv3 použít nejde tak jako tak, jádro je GPL2, ne GPL2+.
Při GPLv2 podepisování driverů problém není, koneckonců podpora UEFI "Secure Boot" už je v jádře nějaký pátek, jak v upstreamu, tak v distrubucích.
Problém je ale predpokladám pri použití funkcií z NT kernelu v GPL drivri, keďže licencia tých funkcií asi bude v rozpore s GPL.Řekl bych, že na to se vztahuje výjimka v GPL: Frequently Asked Questions about the GNU Licenses - GNU Project - Free Software Foundation