Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
To je potesujici zprava.
Ted jsem si tak vzpomel:
Manzelka kolegy z prace vede firmam ucetnictvi v nejakym DOS programu pod win XP na notebooku.
16 bitova aplikace natolik vytezuje 32 bitovy windows ze krom ucetnictvi se na tom notebooku skoro neda ani poslouchat radio. Je to nejaky dual core 1,6 GHz (ne Atom) , 1 GB RAM.
Dosbox je OK. Kdyz to kolega resil tak jsem to zkousel i na Linux systemu a chodilo to perfektne - top ukazoval cca 10 - 20 % vytizeni CPU. S tim tiskem bude asi fakt problem - sam jsem nezkousel (nemam tiskarnu) takze nevim. Kolega ma na SW nahled jako FBU takze se mu tezko vysvetluje takova vec proc to netiskne kdyz se odentruje patricna polozka v menu dosoveho programu. Vykladat mu neco o CSV je ztrata casu.
Je fakt ze dnesni zelezo je natolik vykonny aby na nem mohl bezet nejaky OS a nad nim nejake behove prostredi (Java, Python ....) ze neni treba vetsinu aplikaci psat nativne a tudiz zbytecne pouze pro jednu platformu.
Vzdychate na spatnem hrobe. Bohuzel to hodne souvisi, Ale ne az tak technicky jak formalne.
Kompilovat source pro ruzne platformy si muze dovolit tak maximalne komunita vyvijejici open source ci free aplikace. Viz treba Mozilla, Opera, Open Office ... ci projekt videolan a mnohe dalsi.
Komercni spolecnost, ktera dostane hafo milionu si nemuze dovolit vytvorit XML Filer nativne pro pouhou jednu distribuci (treba Ubuntu). Tohle si muze dovolit pouze komunita. Viz projekt zde na Abicku "Datove schranky"
Lisknite si oba dva, aby vas to preslo.
Tiskni
Sdílej: