Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
No to je velmi dobrá zpráva (pro uživatele xine) :) Doufám že to bude brzy v nějaké stabilní verzi.
Zatím, co se H.264 a MPEG2 týče, velice dobře. Je pouze potřeba nainstalovat nejnovější ovladače a ty se moc v repositářích asi ještě neobjevují. Jen mě štve, že už je to několikátý druh HW akcelerace videa. Mělo by se to sjednotit.
BTW:Jak jsem se v diskusích dočetl, tak vzhledem k tomu, že GStreamer je pouze wrapper kolem FFMPeg, tak jen stačí počkat než vezmou SVN branch z FFMPeg a bude mít GStreamer podporu VDPAU také. Akorát, dle mého názoru, by se do toho všichni neměli hnát min. do doby než nVidia prohlásí VDPAU za stabilní.
$ /usr/local/bin/xine This is xine (X11 gui) - a free video player v0.99.5. (c) 2000-2007 The xine Team. xiTK received SIGSEGV signal, RIP. Neúspěšně ukončen (SIGABRT) (core dumped)Crash je v nvidiácké vdpau knihovně
(core dumped)
Sem s ním.
(Vysvětlení:Zrovna jsem se naučil/učím se s GDB a jsem doslova nadšen)
Neboj, to zase prejde
A ako najlepšie enkódovať video tak, aby to bolo akcelerované? Pomôže VDPAU aj tomuto?
Tiskni
Sdílej: