Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
mozno by stalo za uvahu pripojit sa k projektu PostgreSQL.
Vždyť PostgreSQL není s to nahradit MySQL. Jak tedy použiji PostgreSQL jako embedded databázi? S MySQL to jde. Co udělám, když chci PostgreSQL používat na produkčním serveru s Windows (ať už z jakýchkoli důvodů, třeba zadání), když manuál PostgreSQL to výrazně nedoporučuje? S MySQL není problém. A to už vůbec nemluvím o tom, že MySQL je databáze lehčího kalibru, a tímto směrem byla vedená.
Pane Ponkrác - můžete doložit někde místo, kde v manuálu je výrazně nedoporučováno použití PostgreSQL na MS Windows? Do 7.4 byl skutečně provoz na win děs běs - běželo to nad emulací POSIX API. Jenomže to už je pět let? 8.3 běhá na win dobře, dokonce je překládaná překladačem Microsoft Visual C.
Před časem byl v PostgreSQL manuálu dokonce daleko nenávistnější text. Bylo tam přímo řečeno, že vývojáři PostgreSQL Windows nenávidí, že nehodlají udělat více, než je nutné, a to ještě ubírám na expresivnosti textu. Že prostě Windows klon je takový jaký je a nikdo nemá zájem se tím dále zabývat. Pak asi někoho napadlo, že to není příliš diplomatické, tak během několika týdnů z oficiálního manuálu tyto věty zmizely. Dodnes lituji, že jsem si to neschoval. Časové zařazení: necelý rok nazpátek.
Co tam zůstalo mnohem delší dobu a ještě nedávno je formule, že výrazně nedoporučují PostgreSQL pro produkční prostředí. To není pět let, to jsem četl půl roku nazpátek. Nejspíše ani to nebylo diplomatické.
No a vzhledem k tomu, že PostgreSQL se tak výrazně negativně stavěla k WIndows, našli si uživatelé WIndows jiné databáze, a PostgreSQL používají v míře rovnající se statistické chybě. Tudíž vlastně není a nikdy nejspíše nebude na Windows ani pořádně odzkoušená.
Zato MySQL běží na Windows dobře, používá jí obrovská spousta lidí a je odzkoušená. Její vývojáři si byli vědomi, že závody databází se dost vyhrávají na platformě Windows a tak tuto platformu nikdy nezanedbávali.
jen chci rict, ze tohle zas bude typicky ponkracuv zapis, kecy kecy fakta nikde a pak uz prestane odpovidat :)
a ako je na tom teda pgstat?
MySQL je na embedded dobrá, Firebird nejspíše také.
sqlite jsem zkoušel, ale nějak nemůžu po testech moc věřit spolehlivosti sqlite. A čím dál divočejší features v sqlite mě také nenaplňují důvěrou, jako třeba odhadování typu podle obsažených subřetězců v definici sloupce a automatické přetypování hodnot z SQL dotazů podle tohoto odhadu. Nebo pokus přistupovat k filesystému přes SQL příkazy mi přijde jako naprosto zbytečné.
sqlite nemá žádné dobré nástroje. Třeba ODBC driver pro Windows existuje, ale je docela srandovní, asi tak na úrovni hodně bugové alfaverze. Nějaký slušný manger pro něj také není. Sice command line a ostré SQL je sice hezké. Našel jsem dokonce několik verzí phpsliteadmin, ale bylo to značně nefunkční a k ničemu.
A hlavně, sqlite mě nepřesvědčila, že se mohu alespoň elementárně spolehnout na to, že udrží data. Když jsem to testoval a měl nasadit v praxi, tak jsem jí raději vyměnil, byť hodně nerad, za MS Access. sqlite se mi sice líbila pro účel, ale testy na spolehlivost byly s takovými výsledky, že jsem si to netroufnul nasadit.
Aha, proto například Apple používá sqlite jako embeded databázi pro svého mail klienta Protože sqlite ztrácí data.
Cha chá,jak by řekl Hurvínek.
Váš optimismus bych chtěl mít.
Mě je sice zcela jedno, jak to dopadne s MySQL, v nejhorším vyměním dbms a abstrakční db layer na několika místech a jede se dál. Ale reálnější se mi jeví možnost, že nadšení do vývoje začne postupně opadat a opadat. A vývojáři se také budou chtít věnovat rodině, atd.. a postupně dojde k výměně toho písmena.
Tiskni
Sdílej: