Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Anebo jsem sám telco a platím ostatním za peeringPoznamka - za peering se obvykle neplati. Podle jakehosi pruzkumu OECD odkazovaneho v analyze, na kterou odkazuju v postu niz, je vic nez 99 % peeringu bezplatnych. A to je vlastne klicova cast onoho navrhu ETNO - oni chteji, aby se za peering obecne platilo (a platil ten, ktery odesila data).
Ani ten "debilní" Youtube nemá přípojení zadarmo.Relativne ke svemu traffiku ho ma prakticky zadarmo. Rozdil je v tom, ze on neplati za 'pripojeni k Internetu', ale za provoz vlastni sitove infrastruktury, takze je vcelku v poradku, ze pripojeni ma pak prakticky zadarmo.
Bráni niečo operátorom účtovať si poplatok od A, keďže robí taký nepomer, resp. pýtať to v nejakej podobne od koncových zákazníkov?Však oni si zato nechávají platit od koncových zákazníků. Ta služba se obvykle laicky nazývá připojení k internetu, ale převážně se jedná o platbu za stahování dat a i rychlost se uvádí právě v tomto směru. Zvyšování cen zákazníkům brání trh. Zákazníci by přešli jinam. Zákazníci nechtějí operátory až tak moc přeplácet, tak si to zkoušejí nakrást někde jinde.
To ale ignorujes fakt, ze ruzni akteri maji znacne odlisny pomer prichozich a odchozich dat.Pokud se někomu ten přímý peering nevyplatí, nikdo ho přece nenutí ho držet, ne?
ze je rozumnejsi na nej nahlizet jako na vzajemne vyhodnou symbiozu.A pokud pro jednu stranu výhodná není, může jednat o změně podmínek nebo peering rovnou zrušit. Není potřeba do toho montovat byrokraty, pravidla a nařízení shora.
Dle zprávičky jde o "poskytovatele obsahu". Takže smysl je trochu jiný, asi. zkrátka aby když někdo na internetu podniká a profituje, tak aby nějak přispíval na infrastrukturuA on nepřispívá? To bych si rád nechal poradit, jak si mám legálně zřídit tlustou přípojku pro poskytování obsahu, a přitom za ni neplatit :).
Tiskni
Sdílej: