Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »jsme staří asi okolo 35-40 letBlbost. Ocistete si data o novorozeneckou a detskou umrtnost, ktera brutalne ovlivnovala statistiku a dostanete se uplne na jina cisla. Nesnasim ty pohadky o tom, ze lide v 19. stoleti se dozivali jen 45 let. Je to chybne tvrzeni dane nepochopeni dat. Doba doziti se jiste diky vyzive, medicine, zivotnimu stylu prodlouzila, ale rozhodne ne 30-35 let v prumeru.
Žít v přírodě, tak jsme staří asi okolo 35-40 let.V průměru. Jenže když ti před 150 lety umíralo 3/4 lidí v dětském věku, tak pro ty, co se dožili dospělosti už ten průměrný věk byl někde jinde...
Jisté je pouze to, že umělé „prodlužování” délky života ve špitálech jde proti přírodě a jde prakticky o vyhozené finanční prostředky, které by se mnohem lépe uplatnily při péči o lidi v produktivním věku – aby zbytečně nekončili v předčasných invalidních důchodech.Toto je pravda mozna v systemu statniho socialistickeho zdravotnictvi, ktere je financovano z vynosu zdravotni dane. Takze, kdyz ten problem optimalizujes na vyhodnost pro stat, ktery dan vybira, tak plati to, co pises ty. Pokud by vsak si kazdy platil zdravotni peci sam, nemuzeme porovnavat, protoze kazdy ma jine motivace a jina vychodiska (uzitek z penez je neporovnatelny). Pro nekoho muze byt super, kdyz si za sve penize polezi na morfiu poslednich par mesicu. Pro jineho muze byt super, kdyz svuj zivot utne, protoze nechce morfium a treba chce penize venovat svym potomkum. Stavajici system je absolutne nespravedlivy a ignorujici cloveka a rozdily mezi lidmi, takze jedine spravne by bylo zruseni zdravotni dane a privatizace zdravotnictvi tak, aby si kazdy mohl o svych penezich a zivote rozhodnout sam.
Tiskni
Sdílej: