Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
“Content Services” means providing HEVC Video whether through terrestrial or satellite broadcast, cable, the internet, a physical DVD, etc.Poplatky jako podil z prijmu se nevztahuji jen na streamovaci sluzby, plati naprosto pro vsechny co poskytuji obsah v HEVC a maji z toho jakekoliv penize. Pokud budete mit blog na kterej bude reklama a zaroven umistene HEVC video, tak musite zaplatit 5% z prijmu souvisejicich s prehranim videa (pravdepodobne reklama na strance kde je odkaz na video, zcela jiste reklama na strace kde je embedded player videa). Uz jen jako tresnicku na dortu to eliminuje pouziti HEVC vsude, kde se s vami muzou soudit o to co jeste souvisi videem a co uz je separatni prijem s nim nesouvisejici. Navic za Main 10 chteji vic dolaru nez za Main, takze to omezi jeho rozsireni v lowend zarizenich a roztristi podporu v HW, super. Vyrobce si vynasobi 0.25USD x 10 0000 000 SoC a vysledek je zcela jasny. V lepsi pripade bude podporovat dve revize chipu. * Uvedene ceny jsou jiz po 25% sleve za "in compliance" (tusite co to znamena?) a 10% sleve za uvedení HEVCA trade marku na obalu (da se to vylozit jako vodoznak ve videu?).
Tak ono vp10 imho nevyjde driv nez za rok spis za dva
V jakých zemích to platí?V těchto.
Co když nezávisle někdo vynalezl stejný kodek? Taky musí se ho to týká? Presumpce neviny neplatí?Týká se to patentů na technologie, ne kodeku. Chceš list nebo si ho umíš najít?
Počítám, že piráti si z toho nic dělat nebudou – když už kradou filmy, tak je jedno, že používají v rozporu s patenty i kodek. Takže diváci pirátských filmů se můžou těšit na novou technologii, zatímco diváci, kteří si chtějí koupit legální kopii/licenci, si budou muset připlatit.Jinak podobně jako v případě H.264 to nejvíc bude omezovat uživatele svobodného softwaru:
Kdybys sledoval aktuální pornoscénu1, tak bys věděl, že místo GIFů se masivně prosazuje WebM :-P
[1] animované obrázky kočiček a poníků
Pár příkladů:
https://imgur.com/gallery/n5iOc72 https://imgur.com/gallery/ufAeBM6 https://imgur.com/gallery/L1RaSHi https://gfycat.com/GargantuanShorttermAnole https://vid.me/PDwM https://vid.me/Y3am https://vid.me/hNz0
a na 4chan.org
taky najdeš.
Přijde mi, že imgur.com
převádí na WebM i některé animace, které tam uživatelé nahrávají jako GIF. Server gfycat.com
to dělá normálně (i když umožňuje stáhnout i GIF).
Přijde mi, že imgur.com převádí na WebM i některé animace, které tam uživatelé nahrávají jako GIF.Asi jo, protože v tom v čem odkazuješ je Ordered dithering a to rozhodně není fíčura WebM.
Monster High od Matela
Pěkné to jsem neznal. A koukal jsem, že se na eBayi jejich figurky obchodují za celkem vysoké ceny – oproti tomu taková Malibu Stacy z roku 1971 stojí usmolených šest stovek. Myslíš, že je to dobrá investice? Dolaru a Euru moc nevěřím.
Počítám, že piráti si z toho nic dělat nebudouPokud to pirát nasdílí zadarmo, tak klidně bude platit 0.5% výdělku :)
když už kradou filmyV zivote jsem nevidel, aby nekdo ukradl film. Teda slysel jsem, ze v jednom archivu se neco ztratilo, a nebyli si jisti, jestli to nejaky blbec dal na spatne misto, nebo jestli si to nekdo odnesl domu.
například u streamování je to 0,5 % z výnosů * počet přenesených bitů videa ve formátu HEVC / počet všech přenesených bitůHmm takže čím víc budu posílat nuly v multiplexu, tak tím míň budu platit? Good
Tiskni
Sdílej: