abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:44 | Zajímavý software

    Cambalache, tj. RAD (rapid application development) nástroj pro GTK 4 a GTK 3, dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0. Instalovat jej lze i z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:55 | Nová verze

    KiCad (Wikipedie), sada svobodných softwarových nástrojů pro počítačový návrh elektronických zařízení (EDA), byl vydán v nové major verzi 10.0.0 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | IT novinky

    Letošní Turingovou cenu (2025 ACM A.M. Turing Award, Nobelova cena informatiky) získali Charles H. Bennett a Gilles Brassard za základní přínosy do oboru kvantové informatiky, které převrátily pojetí bezpečné neprolomitelné komunikace a výpočetní techniky. Jejich protokol BB84 z roku 1984 umožnil fyzikálně zaručený bezpečný přenos šifrovacích klíčů, zatímco jejich práce o kvantové teleportaci položila teoretické základy pro budoucí kvantový internet. Jejich práce spojila fyziku s informatikou a ovlivnila celou generaci vědců.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 04:44 | Zajímavý článek

    Firefox 149 dostupný od 24. března přinese bezplatnou vestavěnou VPN s 50 GB přenesených dat měsíčně (s CZ a SK se zatím nepočítá) a zobrazení dvou webových stránek vedle sebe v jednom panelu (split view). Firefox Labs 149 umožní přidat poznámky k panelům (tab notes, videoukázka).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 00:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.9 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 146. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Zajímavý software

    Dle plánu byla vydána Opera GX pro Linux. Ke stažení je .deb i .rpm. V plánu je flatpak. Opera GX je webový prohlížeč zaměřený na hráče počítačových her.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    19.3. 19:22 | Nová verze

    GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.27.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.3. 04:00 | Bezpečnostní upozornění

    Byly publikovány informace (technické detaily) o bezpečnostním problému Snapu. Jedná se o CVE-2026-3888. Neprivilegovaný lokální uživatel může s využitím snap-confine a systemd-tmpfiles získat práva roota.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    19.3. 03:33 | Zajímavý software

    Nightingale je open-source karaoke aplikace, která z jakékoliv písničky lokálního alba (včetně videí) dokáže oddělit vokály, získat text a vše přehrát se synchronizací na úrovni jednotlivých slov a hodnocením intonace. Pro separaci vokálů využívá UVR Karaoke model s Demucs od Mety, texty písní stahuje z lrclib.net (LRCLIB), případně extrahuje pomocí whisperX, který rovněž využívá k načasování slov. V případě audiosouborů aplikace na

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 2
    18.3. 18:22 | Nová verze

    Po půl roce vývoje od vydání verze 49 bylo vydáno GNOME 50 s kódovým názvem Tokyo (Mastodon). Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 33
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (15%)
     (7%)
     (1%)
     (12%)
     (29%)
     (2%)
     (5%)
     (1%)
     (13%)
     (24%)
    Celkem 1120 hlasů
     Komentářů: 27, poslední 17.3. 19:26
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    25.7.2006 09:29 Hynek (Pichi) Vychodil | skóre: 43 | blog: Pichi | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Existují MS Windows(TM) který fungují?
    Mám celkem normální počítač, dělal jsem s MS DOS, Win3.0, Win3.1, Win3.11, Win95, Win98, Win98 OSR2, W2K, WXP. Jsem zvyklý číst dokumentaci. Jsem vyloženě technický typ, mám chuť přijít na to jak věci fungují, ale od W95 jsem nebyl schopen udržet systém funkční déle než měsíc, najít rozumnou dokumentaci, která by mi odpověděla na naprosto základní otázky, jak to funguje a proč to nefunguje. Když jsem viděl Linux poprvé, tak mi netrvalo déle než 14 dní, abych měl pocit, že o tom jako to funguje, vím víc než do té doby s MS produkty za celých těch 10 let. Abych pravdu řekl, byl jsem doslova naštvaný tím ztraceným časem. Cítil jsem se duševně poškozen a zkřiven zjevně špatnými uživatelskými návyky, kterými mě MS za tu dobu postihl.

    Jak je vidět, nikde se v mém příspěvku nenajdete žádné sprosté, vulgární či urážlivé slovo a přesto by se asi našlo dost čtenářů, kteří by se cítili takovým příspěvkem uraženi. Speciálně tací, kteří se se svým OS ztotožňují, jak je to obvyklé u uživatelů Linuxu. Není se ani moc co divit, protože k Linuxu většinou odcházejí od drtivé většiny a většinou moc dobře vědí proč v té většině nezůstávají a proč se z ní vydělují. Zpravidla to není tak, že by byl na začátku člověk nedotčený počítači a volil mezi Windows a Linuxem, ale je to tak, že k Linuxu přechází po té, co je tím prvním znechucen a k tomu druhému přechází jako ke spáse a vysvobození. Pokud se takovému člověku s několikaletou zkušeností a spokojeným (ve srovnání s Windows) užíváním Linuxu položíte sugestivní otázku Existuje dokonalý Linux?. Pokud položíte takovou vyloženě návodnou otázku, která předpokládá, že Linux je většinou nedokonalý nebo vyloženě špatný a někde v pohádkovém království za devatero horami a devatero řekami nachází dokonalý Linux, který stejně nikdo nikdy neviděl narozdíl od jiného dokonalého a úžasného nevysloveného. Tak to potom nejsou hulváti ti, co vás pošlou do prdele, ale vy. To je jak vejít do vesnické hospůdky a hned ve dveřích zahalekat: "Dá se v téhle díře dostat pivo co nechutná jak chcanky?". Máte obrovské štěstí, že vás přes internet nejde popadnout za šos a prohodit oknem. Samozřejmě zavřeným!
    XML je zbytečný, pomalý, nešikovný balast, znovu vynalézané kolo a ještě ke všemu šišaté, těžké a kýčovitě pomalované.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.