abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:55 | Nová verze

    Byl vydán Fedora Asahi Remix 40, tj. linuxová distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 40.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 20:22 | IT novinky

    Představena byla služba Raspberry Pi Connect usnadňující vzdálený grafický přístup k vašim Raspberry Pi z webového prohlížeče. Odkudkoli. Zdarma. Zatím v beta verzi. Detaily v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:55 | Nová verze

    Byla vydána verze R14.1.2 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.

    JZD | Komentářů: 0
    7.5. 18:55 | IT novinky

    Dnešním dnem lze již také v Česku nakupovat na Google Store (telefony a sluchátka Google Pixel).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    7.5. 18:33 | IT novinky

    Apple představil (keynote) iPad Pro s čipem Apple M4, předělaný iPad Air ve dvou velikostech a nový Apple Pencil Pro.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    7.5. 17:11 | Nová verze

    Richard Biener oznámil vydání verze 14.1 (14.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 14. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 13:44 | Komunita

    Free Software Foundation zveřejnila ocenění Free Software Awards za rok 2023. Vybráni byli Bruno Haible za dlouhodobé příspěvky a správu knihovny Gnulib, nováček Nick Logozzo za front-end Parabolic pro yt-dlp a tým Mission logiciels libres francouzského státu za nasazování svobodného softwaru do praxe.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    7.5. 13:11 | IT novinky

    Před 10 lety Microsoft dokončil akvizici divize mobilních telefonů společnosti Nokia a pod značkou Microsoft Mobile ji zanedlouho pohřbil.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 21:33 | Komunita

    Fedora 40 release party v Praze proběhne v pátek 17. května od 18:30 v prostorách společnosti Etnetera Core na adrese Jankovcova 1037/49, Praha 7. Součástí bude program kratších přednášek o novinkách ve Fedoře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    6.5. 21:11 | IT novinky

    Stack Overflow se dohodl s OpenAI o zpřístupnění obsahu Stack Overflow pro vylepšení OpenAI AI modelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (63%)
     (7%)
     (13%)
     (16%)
    Celkem 142 hlasů
     Komentářů: 10, poslední včera 17:35
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    21.5.2007 02:07 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux do základních uměleckých škol
    Z těchto i jiných důvodů uvažuji o podání návrhu k použití unixových systémů ve školách.

    Tento Váš přístup mě nesmírně potěšil. :-) Když slyším o projektu „Internet do škol“ (čtěte: vymývání mozků malým školákům), na kterém si namastil kapsu Microsoft, jímá mě hrůza. Proto je skvělé slyšet, že aspoň hudební školství má šanci zůstat před těmito nešvary uchráněno.

    Podle mých informací a osobních zkušeností s Linuxem se mi zdá, že podpora multimédií i kvalita multimediálních aplikací pro Linux je oproti Windows slabá, ale možná se mýlím – proto vznáším tuto prosbu o radu.

    Nemyslím si, že by na tom byl zle. Multimediální aplikace lze sehnat, například Ubuntu má odnož, která se na toto specializuje. Nemám s ní však osobní zkušenost.

    - najít počítače, na které by se dala bez problémů s hardwarovou funkčností nainstalovat distribuce Linuxů

    Prakticky libovolné, snad kromě různých NoName výtvorů. ;-) Pokud budete mít v úmyslu pořídit například externí SoundBlaster na USB, je dobré si ověřit, zda je daný konkrétní typ podporován, popřípadě kdy bude ovladač k mání. Toto je velmi složitá otázka. Je lepší diskutovat nad konkrétním HW. Například navrhněte sestavu a můžeme se bavit o dostupnosti a kvalitě ovladačů pro konkrétní grafický a zvukový hardware, popřípadě navrhnout alternativu. Takhle je to dost široký pojem.

    - navrhnout user-friendly distribuci (SUSe, Mandriva, *buntu ...) která by buď již na instalačních médiích obsahovala, nebo do které by se bez problémů daly z repozitářů či jiných zdrojů nainstalovat multimediální aplikace

    Možná by nebylo špatné spíš dobře navrhnout dělbu práce mezi uživatelem a správcem. Mohl by to být stroj v režimu kiosk. Nebo naopak propracovanější správa uživatelských účtů pro učitele i pro žáky, kde by každý mohl mít své nastavení a svá data... To už je na zvážení — zejména podle toho, jak často, kým a k čemu budou počítače používané.

    Chci říct, že na distribuci až tolik nesejde, protože KDE (nebo (grr...) Gnome) vypadají ve všech distribucích stejně. Nastavením sítě a instalací software nebo konfigurací ovladačů se uživatelé stejně zabývat nebudou, takže mít pro všechno klikací rozhraní nepřináší v tomto případě žádnou výhodu. Pokud by se všichni uživatelé směli hrabat ve všem, brzy by asi nic nefungovalo. :-)

    Mějte, prosím, na paměti, že uživateli budou učitelé, kteří sice mohou být velmi akční i ochotní se naučit nové věci, ale nepotřebují sedět hodiny u počítače a řešit problém, že jim nejde zvuková karta a že je třeba nastavit dmix, jak se to vlastně dělá apod. Ten požadavek na „bezproblémovost“ je zcela namístě.

    Toto je přesně ono — problém dělby práce. Učitelé nemají mít vůbec možnost řešit něco se zvukovou kartou. Nesmějí mít heslo od roota a nesmějí nic nastavovat. Správce jim předá funkční počítač a práva musí být nastavena tak, aby se na tom ani po letech používání nic nezměnilo. Není smysluplné, aby se učitelé učili podrobnosti o systému. Pravidelný update a instalace dalšího software musí provádět opět odborně způsobilý správce, nejlépe na dálku a v několika školách najednou — kvůli efektivitě.

    Aplikace, které budeme potřebovat jsou alternativy k: Finale, Sibelius … (=notační software, možnost propojit s externími midi zařízeními)
    Že by Rosegarden?
    Sound Forge, Adobe Audition, Waves … (programy na zpracování reálného zvuku), Pinnacle, Vegas … (úprava videa a zvuku).

    Inu, tak si trochu zaklikejte a přečtěte si, co by mohlo být vyhovující. Tu a tam si můžete nějaký editor nainstalovat, nebo alespoň prohlédnout dokumentaci a screenshoty. Srovnání s nejlepším komerčním softwarem už musíte provést sám. :-) Možná by se někde našly i podrobnější recenze. Nebo zkuste hledat, co používají ostatní.

    Tyto aplikace by měly být kvalitativně na stejné úrovni.

    Otázka je, v čem přesně by ta kvalita měla spočívat. Mají-li se žáci naučit základům (a teorii) editace a komprese zvuku nebo videa, možná k tomu nepotřebují profesionální cutting-edge programy.

    To já vím, že ve Win bude tohle všechno fungovat pravděpodobně bez problémů a všechny uživatele asi uspokojí.

    Tím bych si nebyl jist ani v nejmenším. ;-) Samozřejmě uspokojí některé uživatele se špatnými návyky z Windows. Ale jakpak to asi bude s bezpečností a stabilitou? Základní požadavek — nepřerušovaný provoz systému &mdash byl poprvé vysloven před 38 lety při návru systému Multics — předchůdce UNIXu. Jak v tomto ohledu obstojí Windows dnes? Velmi špatně.

    Z toho plyne důležitý fakt: Náklady na pořízení a správu Windows musí jistě být mnohem vyšší než v případě UNIXů. Zejména jde o časovou náročnost instalace software (bez možnosti automatických aktualizací) a instalace antivirů a antispyware. Nepříznivý vliv mají též extrémně omezené možnosti rozumné vzdálené správy.

    Neodpustím si zmínku o souborovém systému AFS, který se dnes s úspěchem používá ve spoustě počítačových laboratoří a umožňuje nejen rozumné využití kapacity všech disků, ale i dokonalou přenositelnost uživatelských účtů mezi všemi počítači. Windows nic podobného nemají.

    Dále poukazuji na fakt, že pokud se mi skutečně podaří ostatní členy mého týmu v tomto směru zaujmout, může to mít finanční efekt i pro ty, kteří budou do škol hardware i OS a software dodávat, bude též třeba proškolit učitele … Těmito dodavateli a školiteli můžete jistě být i vy.

    Tak to je zajímavé. :-) Není nic jednoduššího, než uspořádat prezentaci a předvést vhodnou pilotní instalaci. Třeba zrovna zmíněné Ubuntu jistě stojí za vyzkoušení, ač já sám s ním osobní zkušenosti nemám. Je tu ale řada nevyřešených otázek, jak už jsem psal výše. Bylo by rozumné začít sestavením seznamu požadovaného (a doporučeného) software, který by měl na počítačích být. Na tomto seznamu by se pak dalo založit veškeré další konání včetně výběru distribuce a školení učitelů.

    Možná dokonce nemusíte vybírat distribuci. Všechny UNIXy vypadají navenek stejně, když na nich běží totéž grafické prostředí. Proto by stačilo jen sepsat několikastránkový předpis zvaný Povinnosti správce. Ten by naprosto přesně stanovil, jaké prostředí, ovládání, funkčnost, druhy přístupu a uspořádání uživatelských účtů je správce povinen zajistit a trvale udržovat. Způsob dodržení těchto předpisů by byl zcela na jeho uvážení. :-)

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.