abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 565 hlasů
     Komentářů: 26, poslední včera 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    4.6.2007 22:13 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: iptables blokovani skenovani portu
    Nastavení firewallu „něco blokuju a nevím proč“ (třeba ping) a „něco propouštím, a nevím proč“ nemá s bezpečností nic společného. Je to podobné, jako byste vybavil vstupní dveře do baráku 50 různými bezpečnostními zámky, ale už se nestaral o to, zda jsou zamčené; ponechal polovinu oken zotvíraných a zbytek zavřený na nějakou petlici; a celé byste to završil odmontováním tlačítka zvonku a prohlásil jste „a teď jsem v bezpečí“.

    Základní funkcí firewallu je, že chrání síťovou infrastrukturu (ne jednotlivé počítače). Tzn. nepropustit do sítě pakety, které nemají v síti cíl ani přes ni nemají tranzitovat, nepropustit chybné pakety (které nepatří žádnému spojení atd.). Tak, aby tímto smetím nebyla zatěžována infrastruktura sítě. Dál už by teoreticky mělo všechno být na OS a aplikacích – aplikace naslouchají jen na těch IP adresách a portech, na kterých naslouchat mají, a odpovídají jen těm IP adresám, se kterými komunikovat mají. Firewall tady vystupuje jenom jako jakási náhražka – pokud např. aplikace neumožňuje dobře nastavit, s kým má komunikovat a s kým ne, můžu to nastavit na firewallu. Případně pokud by byl datový tok aplikace tak velký, že by jej nezvládala, mohou jej „uříznout“ rovnou na firewallu. To všechno ale nejsou řešení, ale obcházení problému. V některých případech (Windows) je těžké nebo nemožné nastavit samotný počítač tak, aby mohl být provozován bez firewallu. Firewall zde ale ani v tomto případě není primární bezpečnostní řešení, je to vypořádání se s tím, že nedokážu pořádně zabezpečit ten primární systém. (Tohle se samozřejmě netýká serverů s citlivými údaji apod., kde je těch stupňů zabezpečení několik, a firewall je jedním z nich. A i když aplikace naslouchá jen na IP adresách vnitřní sítě a vyžaduje ověření heslem, stejně je příslušný port ještě blokován na firewallu – aby případný útočník musel překonat více zábran. Jenomže tohle (snad) spravují lidé, kteří vědí, co a proč dělají, takže nakonec vyrobí skutečně vícevrstevnatou obranu, ne sflikované síto děravé jak řešeto.)

    Pokud se jedná o desktop, na kterém neprovozujete žádné servery, ujistěte se, že žádné aplikace na portech nenaslouchají. Aplikujte pravidelně bezpečnostní záplaty na jádro a aplikace, které používáte. Žádný firewall nepotřebujete. Před zahlcením linky vás firewall na jejím užším konci stejně neochrání, a nic jiného vám v počítači neběží, takže není na co útočit. Až budete o sítích něco vědět, možná si můžete firewallem sem tam vypomoci. Ale pokud o sítích nevíte alespoň tolik, abyste dokázal posoudit, k čemu je nebo není dobrý ping, firewall vám nepomůže – pouze budete mít falešný pocit bezpečí.

    Nebo pokud věříte na čáry a zaříkávání, můžete zakázat ping a omotat síťový kabel kořenem mandragory. Nikdo neví proč, ale bába kořenářka říkala, že to pomáhá – a rozhodně se tím nedá nic zkazit. ;-)

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.