abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 560 hlasů
     Komentářů: 26, poslední včera 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    22.8.2007 14:11 Zdeněk Wagner
    Rozbalit Rozbalit vše Re: latex - cestina
    Rozdělil bych na dvě části:

    1. Proč ne \usepackage[utf8x]{inputenc}:

    TeX je osmibitový, zatímco některé znaky v UTF-8 potřebují více bajtů (v češtině a slovenštině nejvíce dva). Balíček inputenc to řeší tak, že jisté znaky jsou aktivní a input procesor pak zpracovává další bajty a převádí sekvence na znaky v kódování fontu. Neplatí tedy 1 znak = 1 token, ale znak může být rozprostřen do několika tokenů. Ve většině případů to nevadí, ale jsou situace, kdy TeX potřebuje vidět znak ještě dříve, než dojde k plné expanzi v input procesoru. Typické jsou následující případy:

    a) Testování znaku a rozhodování podle něj způsobem:

    \futurelet\znak\testujznak

    Když makro \testujznak začne dělat něco s hodnotou uloženou v makru \znak, najde jen půlku znaku. Sice by se v \testujznak dalo použít \ifnum\catcode\znak=13, ale definice makra by se musela měnit při změně vstupního kódování, což nepovažuji za dobré.

    b) Usazování iniciály pomocí \everypar(\everypar{}\iniciala} \def\iniciala#1{příkazy pro usazení iniciály...}. Zde je stejný problém s načtením půlky znaku, který navíc způsobí syntaktickou chybu. Náprava v tomto případě není jednoduchá.

    Problém řeší encTeX od Petra Olšáka. Konverzi vstupního kódování provádí bez potřeby použití aktivních znaků vstupní procesor. Expand procesor tedy vidí "srozumitelné" znaky a neví o tom, že k nějaké konverzi došlo. Samozřejmě se encTeX umí postarat i o zpětnou konverzi do UTF-8 při zápisu do logu. TeX Live 2005 i 2007 obsahují encTeX, jen musíte v souboru fmtutil.cnf k příslušným formátům přidat -enc a vygenerovat je znovu. Více informací najdete ve Zpravodajích CSTUGu.

    2. Proč XeLaTeX:

    Xe(La)TeX pracuje interně v Unicode, takže vstupní text je v UTF-8 a žádná konverze není nutná. Můžete tedy psát přímo v jazycích, které nepoužívají latinku, jako jsou arabština. hindština, čínština. Jsou možné i různé transparentní konverze vstupu s použitím nástroje teckit, např. texovské -- a --- se konvertují na odpovídající unicodové znaky. Umí pracovat s fonty OpenType, a to i s těmi, které jsou nainstalovány v systému. Když si tedy nainstalujete fonty v X (uživatelé Windows a Mac ve svých systémech), není nutné z nich dělat tfm a vf, ale XeTeX je vezme přímo ze systému a metriku si vygeneruje sám jen v paměti. Nevýhodou však je, že v každém počítači mohou být nainstalované jiné fonty a soubor pak nemusí být přenositelný. Pak už jen záleží na tom, pro koho je důležitá přenositelnost, kdo potřebuje psát pohodlně v nelatinkových jazycích, a kdo chce mít možnost použít OpenType font. Ostatně, pokud chcete pouze vytvořit PDF, které budete distribuovat (a nemusíte nikomu dát zdroják), pak je nepřenositelnost nepodstatná.

    Mimochodem, OpenType fonty by měl brzy podporovat i luatex a pomocí LUA lze v principu implementovat vše, co umí encTeX.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.