abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 569 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    2.5.2008 22:37 František Ryšánek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: C++ ukončení vlákna
    Jsem samouk, snad mě nikdo nebude tlouct, když přispěju troškou do mlýna :-)

    1) chcípat vlákno přes booleovskou proměnnou bez dalších opatření (synch.primitiv) lze bez problému v případě, že zápis do proměnné je od přírody atomický a dál záleží na kontextu řízeného vlákna, zda mu nevadí, že třeba proběhne svoji smyčku o jednou méně nebo o jednou více. Což typicky nevadí u jednoduchých "hlídacích" smyček apod. Pokud vlákno čeká v nejakém blokujícím syscallu, který je navíc interruptible, tak se dá usmrcení vlákna vylepšit o to, že mu člověk navíc pošle signál - ale tady už bacha na atomicitu a synchronizaci... Pokud připadá v úvahu jak explicitní tak svévolné ukončení vlákna, začne být synchronizace na konci zajímavá :-)

    2) Pokud mám větší počet "dělnických" vláken stejného druhu, obvykle si pro ně vyrobím třídu worker_thr nebo tak nějak. V této třídě mám přesně v duchu původního příspěvku typicky nějakou booleovskou proměnnou typu "zhebni" nebo tak nějak :-) Ne statickou, ale normálního membera. Takže každé vlákno má svoji chcípací proměnnou. Plus jako normální membery mám v této třídě různá synchronizační primitiva (mutexy a podm.proměnné), podle potřeby. A samozřejmě jakákoli další data, která jsou thread-private pro dané dělnické vlákno. Potažmo pointer na instanci téhle třídy se dá poslat vláknu při startu skrz argument void* data v rámci pthread_create(), takže vlákno ví, kde má svůj vlastní soukromý objekt. Když to vezmete o krok dál, proč by vlastně funkce tvořící tělo vlákna nemohla být taky normální member metodou, takže by si svůj objekt nesla implicitně s sebou? Tedy proč ne: proto, že pointer na tuto funkci je třeba předat jako argument pthread_create(), což s normální member metodou nejde. Skrz legacy Cčkový prototyp pthread_create() neprotlačíte vedle pointeru na metodu ještě pointer na její její vlastnický objekt (nemluvě o problémech s late binding)... přesněji řečeno: pointer na metodu neuděláte. Ledaže by ta metoda byla deklarována jako statická. Pointer na statickou metodu udělat lze, a s použitím "plné kvalifikace" ji lze předat jako argument ptherad_create(worker_thr::makej). Jenom do ní musíte pointer na konkrétní objekt předat skrz tradiční void* data. Nakonec to dopadne tak, že skutečné tělo vlákna vymodelujete do podoby normální member metody (která může být i polymorfní), a k ní nadeklarujete ještě doprovodnou statickou metodu, která jí poslouží čistě jako tenký wrapper pro nahození vlákna skrz pthread_create().

    Počítám, že by šlo nějak zapojit šablony nebo aspoň preprocesor, ušetřit si tak datlování a znepřehlednit zdroják :-) Taky si vybavuji, že pro C++ existují hotové "vláknovací knihovny", které se používají košer C++ způsobem... Výše popsané míchání C a sousedních primitivních rysů C++ zavání plebejstvím a polopatismem, které nesluší skutečnému mistru C++ :-) Ale mě osobně tohle míchání Cčka s entry-level C++ vždycky náramně vyhovovalo... třeba kombinace C++ exceptions s posixovými vlákny a signály je vcelku hlavolam, pokud se pamatuji tak bez jednoznačného řešení.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.