abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 575 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    24.12.2008 04:34 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Více než 4GB operačky?
    Ano, ta omezení nejsou samoúčelná, ale s optimalizací rozhodně souvisí - výrazně zjednodušují zpracování uvnitř procesoru.

    O tom, zda něco zjednodušují, není k dispozici dostatek informací od výrobce. Nespekulujme tedy. O optimalizacích se člověk může něco dozvědět například v souvislosti s projektem OpenSPARC. Nicméně korektní posouzení vlivu omezeného adresního prostoru na výkon vyžaduje spoustu znalostí, které nemám. Nemá pro mě smysl se o tom hádat, zejména když není s čím srovnávat. Na světě neexistuje procesor, který by uměl adresovat 2^64 bytů.

     

    Proč pořád utíkáš od x86, kde žádné bity v adrese neslouží k ničemu jinému, než je adresování paměti.

     

    A proč pořád vymýšlíš nějaký sen o 16 exabytech? To, co říkáš, není pravda. Dvakrát hledej a jednou střílej od boku. Dobře, metadata jsou pouze u Itania a MIPS64. Intel em64t v adrese metadata nemá. To ale neznamená, že používá 64 bitů. Intel to říká jasně. Víš-li o tom víc než stránky Intelu, všechna čest. Já se raději budu držet jejich informací.

    Z tohoto staršího článku je zřejmé, že maximální velikost paměti s každou novou generací procesorů postupně roste. To jsem koneckonců nepopřel. Nicméně momentálně nikdo 16 EB nepodporuje. V případě Itania bych se vsadil, že ani ten 1 EB na proces (+ dalších sdílených 7 EB k tomu) zatím nikdo neimplementoval. Je to pouze jakési maximum, kterého by příslušná architektura mohla jednou dosáhnout.

    Nepochybuji o tom, že v daleké budoucnosti bude možné adresovat celý 64-bitový rozsah. Já ale vedu diskusi o současných procesorech, které umí o mnoho řádů méně.

     

    U toho AMD64 prostě nemáš pravdu. Adresa neobsahuje žádná metadata, adresa obsahuje informace o tom, kde v adresovém prostoru leží požadovaná hodnota.

     

    To mám rád, když mě někdo chytá za slovo. Nemá tedy metadata, ale všechny současné procesory AMD mají část adresy

    nastavenou fixně

    . Tedy se příslušné bity k adresování nevyužívají.

     

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.