abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    dnes 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    5.5. 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    5.5. 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 549 hlasů
     Komentářů: 25, poslední dnes 20:12
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    21.1.2009 12:55 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rychlost velkých Barracud v RAIDu & NFS

    > dd testuje filesystem? Jasne, muzu to postvat na nejaky soubor na tom filesystemu,
    > ale to ma nulovou vypovidaci hodnotu.

    Proc myslite? Kdyz hrnete data z /dev/zero do souboru nad FS, tak otestujete prave surovou sekvencni pruchodnost do filesystemu. Pokud strihate HD video, tak tento udaj ma uzitkovou hodnotu docela dobrou :-) Filesystem pridava do sekvencniho toku svoje vlastni seeky navic, takze sekvencni pruchodnost do FS bude oproti holemu blokovemu zarizeni mensi.

    > Dobu seeku jsem zatim nezmeril vubec nicim.

    Mam pocit, ze [ avg.seek = 1 / Tps ] : co vy na to?

    Muj hddtest reportuje pocet svych read()/write() volani za sekundu. Mozna presnejsi je ale hodnota ziskana z iostatu (utilita z baliku sysstat), ten hlasi Tps na rozhrani s diskem. Pokud spustite hddtest -2 (nebo si pockate, az hddtest bez argumentu dojede do faze nahodnych pristupu), tak mate moznost pozorovat Tps pro "seek positions" generovane nahodnym generatorem. To je IMO nejobtiznejsi load, jaky se realne muze vyskytnout, treba pri zaplnenem filesystemu - pokud po disku nechcete prevazujici seekovani mezi dvema vzdalenymi partisnami, pristup na FAT FS s IO barierami apod. Hodnoty avg.seek pri nahodnem seekovani jsou dost pesimisticke :-)

    > Jde mi o tech 6 disku co mam, obavam se, jestli RAID-0 nebude mit obrovsky
    > overhead prave v tom nez vsechny disky najedou tam kam maj.

    Obecne u stripovanych poli to berte tak, ze [seek time celeho stripe setu] == [seek time nejpomalejsiho disku]. Cili nejpomalejsi disk = uzke hrdlo. Ale plati to jenom v pripade, ze potrebujete precist nebo zapsat cely stripe set naraz - tj. typicky pri operacich s paritou, nebo obecne pri transakci vetsi nez je stripe set size.

    Konkretne u RAIDu 0 se nepocita zadna parita, takze cteni a zapis se chovaji cca stejne. Pokud je transakce mensi nez stripe size (a navic zarovnana dovnitr jednotliveho stripu), tak se zapis i cteni tykaji jedineho disku, a uplatni se pouze jeho individualni seek time. Obecne se uplatni seek time tech disku, kterych se tyka konkretni transakce...

    Pri cteni celeho stripe setu (nebo jenom vice stripu vedle sebe) jednotlive disky seekuji a ctou paralelne, takze seek times se nescitaji - pro dokonceni transakce je rozhodujici seek time nejpomalejsiho disku, ostatni to proste "stihly rychleji".

    Nejake slozitejsi interakce mezi seek times ruznych disku necekejte - krome toho uzkeho hrdla u vetsich transakci. Ted si nejsem jistej, jestli RAID nahodou nerozebere i zapisy celych stripe setu mezi jednotlive disky. Treba kdyz Areca inicializuje pole nulama (aspon nova SASova Areca), tak nektere disky dokonci inicializaci driv a nektere pozdeji - takze zjevne na sebe navzajem "necekaji"... Pokud by se RAID takto choval i s uzitecnymi daty, tak by pri zapisu to uzke hrdlo na pomalem disku vyniklo az po zaplneni WB cache RAIDu. Tim se dostavame k tomu, ze radic RAIDu muze cachovat "drive side" nebo "host side" transakce, nebo oboje adaptivne podle potreby - ale to je myslim uz jina pohadka, navic prakticky nedokumentovana...

    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.