abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 565 hlasů
     Komentářů: 26, poslední včera 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    17.9.2009 17:17 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Repozitare pro Linux a jejich spořádanost
    Repozitáře distribuce jsou něco jako značkové příslušenství – máte (přiměřeně) zaručeno, že spolu budou programy fungovat, že jsou nějak odzkoušené a odladěné. Ale samozřejmě tam není všechno. Podobně si můžete koupit od výrobce mobilního telefonu značkový kabel na propojení s počítačem, ale kdo to umí, může si kabel vyrobit sám, nebo koupit nějaký neznačkový, který může být mnohem levnější nebo umět něco navíc. Je spousta lidí, kteří to takhle dělají, ale není to postup pro běžného uživatele.

    Pokud se chcete pouštět do ne čistě uživatelských akcí, můžete samozřejmě programy hledat i jinde na internetu. Pak ale nejspíš narazíte na různé komunitní projekty, kde se budou uživatelé vaší distribuce potkávat, a kde třeba najdete odkazy na nějaké komunitní repozitáře, které neobsahují každý jenom jeden program, ale kde se někdo stará třeba o vydávání těch nejaktuálnějších verzí apod. (třeba David Watzke tady občas odkazuje svůj repozitář pro Gentoo).

    Další možnost je, že balíček pro vaši distribuci vydá přímo autor programu, a když ani to nezafunguje, zbývá ještě možnost zkompilovat program ze zdrojáků.

    Jinak Nero a TrueCrypt podle mne budou v nějakých oficiálních repozitářích Debianu – Debian má oddělený ten opravdu čistý opensource v hlavním repozitáři, a různé komerční nebo méně free aplikace má v jiných, ale stále oficiálních, repozitářích.

    A proč to nefunguje stejně, jako ve Windows? Ve Windows funguje pouze ta třetí metoda, tj. že balíček vydává autor programu. Nemáte ani žádný oficiální repozitář vyzkoušených programů, nemáte ani komunitní repozitáře (no, dalo by se říct, že různé katalogy jako Slunečnice se tomu přibližují). Kompilace ze zdrojáků se na Windows také moc nenosí, protože je mnohem složitější připravit prostředí pro sestavení programu tak, aby se program podařilo správně zkompilovat. Ve výsledku tedy máte jedině balíčky přímo od autora, proto když už nějaký program pro Windows najdete, najdete v drtivé většině případů i onen autorský balíček. Onen „chaos“ v Linuxu tedy vzniká tím, že vedle autorských balíčů pro vaši distribuci nalézáté i spoustu dalších věcí – autorské balíčky pro jiné distribuce, různé repozitáře, zdrojové kódy… Je to jako rozdíl mezi obchodem, kde máte pouze jeden druh od nějakého výrobku, a obchodem, kde máte od daného typu výrobku sto variant. Ano, v tom prvním nebudete mít problém s výběrem, nestane se vám, že byste v něm musel porovnávat, co je pro vás lepší. Tam prostě požadovaný výrobek najdete, nebo nenajdete. Ale větší svobodu máte v tom druhém obchodě.

    Na světě může být mnoho dobrých programů, o kterých se nedozvíte, ale tak už to chodí – pro vás jsou určeny programy v oficiálních repozitářích vaší distribuce, a ke každým dalším programům vede už jen složitější cesta. Stejně tak je na světě mnoho vtipů, kterým neporozumíte, protože jsou v cizím jazyce – pro vás jsou určeny pouze ty české, případně v dalších jazycích, které ovládáte. A pokud se chcete vydat poznávat i další vtipy, nezbývá než tomu něco obětovat, a naučit se další jazyky. U těch programů máte alespoň tu jistotu, že drtivá většina těch opravdu dobrých programů se do repozitářů distribucí dostane, protože si jejich kvalit všimne víc lidí.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.