abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 565 hlasů
     Komentářů: 26, poslední včera 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    20.9.2009 13:20 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Repozitare pro Linux a jejich spořádanost
    Skript configure samozřejmě zjištuje zda má vše potřebné pro to aby mohl být problém zkonfigurován
    Ovšem umístění příslušných knihoven mu předtím musí uživatel zadat, pokud se nechce spolehnout na to, že je configure bude hledat na nějakých přednastavených cestách. To asi nebude zrovna uživatelsky pohodlné pro instalaci začátečníkem.
    já jsem mluvil o tom, že pokud si děláte systém od začátku ze zdrojáků, tak velmi rychle se dostanete do stavu, kdy už vás nějaké závislosti netlačí
    O tom píšete pořád dokola, a já se vám pořád dokola snažím vysvětlit, že instalační systém na tomhle předpokladu nemůže být postaven. Program nemůže být napsán tak, že očekává ten nejlepší možný případ, naopak musí být schopen fungovat i tehdy, pokud nastane nejhorší možná varianta.
    to není to co chci, je to opět ta další IMHO zbytečná distribuční vrstva. Já mluvím o modelu, kdy uživatel chce aplikaci ze stránek vývojáře, bez té distribuční asistence - v případě, že v jeho distribuci prostě z nějakého důvodu není - distributor neudělal balíček, případně není k dispozici onen gentoovský ebuild.
    Takže žádné další metainformace, nic takového. Vývojář prostě zveřejní jen zdrojáky, případně Makefile a skript configure (už to jsou ale dodatečné metainformace), a program to celé nějak nainstaluje. K tomu ale bude potřeba ještě hardwarová výbava, která dnes není moc běžná – křišťálová koule.
    Určuje to ten skript configure přece!
    Neurčuje. Skript configure může mít nanejvýš nějaké výchozí cesty, které otestuje, zda tam potřebná knihovna náhodou není. Ale jinak mu musí cesty ke knihovnám určit uživatel.
    jak jsem psal již výše je jeho výstup spíše vhodný pro interaktivní spolupráci s uživatelem, což je něco co by bylo třeba změnit
    K tomu by ale byla potřebná jednoznačná identifikace závislostí. Skript configure vám třeba řekne, že chybí knihovna libxyz, a vy si v dokumentaci dohledáte, který konkrétní balík tím má autor na mysli a kde ho najdete (v tom lepším případě). Málokdy vám už dopředu řekne, jaké verze požaduje, případně co musí nebo nesmí být v tom balíčku zakompilováno. Tohle všechno byste potřeboval sdělit v nějaké standardní formě, a musel byste být schopen odkázat na potřebný balíček takovým způsobem, aby jej mohl instalátor automaticky stáhnout a nainstalovat. Nebo si to představujete tak, že instalátor vyplivne uživateli 30 závislostí, a uživatel je začne Googlem shánět po internetu? Je možné to tak dělat, ale že by to bylo lepší, než současní správci balíčků, to lze tvrdit jen těžko.
    Ne tohle opravdu nemám v úmyslu psát, a jestli jste z celé této diskuse pochopil, že chci, tak jsme se opravdu šeredně nepochopili :)
    V tom případě asi považujete všechny tvůrce distribucí za blbce, protože podle vás to, s čím oni se ručně dělají, lze v pohodě zvládnout automaticky. Nabízel jsem schválně ebuildy Gentoo, které si můžete klidně stáhnout z internetu a podívat se, jak vypadají předpisy pro instalaci napsané v shellu. Jen tak pro inspiraci, abyste viděl, co všechno musí umět ten váš systém správně uhádnout.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.