abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 565 hlasů
     Komentářů: 26, poslední včera 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    23.9.2009 22:22 Atrament | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Repozitare pro Linux a jejich spořádanost
    No zhruba nějaké takové argumenty jsem čekal, ani jeden z nich běžného desktopového uživatele nezajímá. Navíc co se týká té paměti, tak jsem si nějak nevšiml, že by uživatelé Windows okolo mne trpěli jejím nedostatkem a nedá se říct že by všichni měli 4 giga a více. Kdepak tohle nejsou argumenty, kterými byste uživatele přesvědčil, nepřesvědčil jste ani mne a já jsem Linuxák. Ale nechci aby vznikl dojem, že jsem nějak proti dynamickému liknování, to v žádném případě, já si dokážu s nějakou tou chybějící knihovnou, respektive s jejím doinstalováním, poradit velmi dobře sám. Ale pro běžného uživatele to je nepříjemnost, která z jeho pohledu dneska nemá opodstatnění.

    + samozřejmě rychlost instalace. Zdá se že se kompilaci nebráníte, takže vás chci vidět jak i se svým čtyřjádrem budete stejně nadšeně s každým novým programem kompilovat znovu a znovu i knihovny, které už někde v systému máte pětkrát.

    Tak kdybych měl staticky slinkované binárky k dispozici tak jak ve Windows tomu je, tak se asi nebudu obtěžovat s kompilací, vždyť tam ani nejsou zdrojáky většinou k dispozici. A nemám čtyřjádro, ale pouhý Celeron-M nebo co to ten Aspire vlastně v sobě má, a to je jednojádro :) (Ale nějaké to čtyřjádro bude doufám velmi brzy) Konkrétně OpenOffice jsou na svých stránkách ke stažení v binární podobě, jejich kompilací se taky není třeba zatěžovat.

    + samozřejmě nejde jen o knihovny, ale i o konfiguráky ve sdíleném adresáři /etc. S vaším řešením by byly konfiguráky všude možně po disku, a chci vidět jak ty konfiguráky budou Linuxáci nadšeně spravovat, archivovat, verzovat, když budou každý jinde. Kdyby nebyly konfiguráky součástí "balíčků", pak by nebyla zaručena funkčnost na různých systémech.

    + jde i o logy, opět problém sdílený adresář versus balíček se vším v jednom adresáři - budete mít logy všude možně, třeba na read-only partition, nebo raději někde kde je můžete snadno rotovat, archivovat, máte tam pro ně dost místa, dá se tam zapisovat... (/var/log).

    Proč by měli být všude možně po disku? Když je budete chtít mít v /etc máte je tam mít. Tohle všechno se přece dá nastavit při kompilaci. Já tedy osobně dávám přednost mít konfiguráky aplikací v jejich vlastních adresářích a v /etc mám jenom ty "systémové", přijde mi to tak přehlednější, ale každý to samozřejmě vnímá jinak.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.