abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 565 hlasů
     Komentářů: 26, poslední včera 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    24.9.2009 00:08 Atrament | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Repozitare pro Linux a jejich spořádanost
    Ano ty argumenty se uživatelů týkají, ale to neznamená, že je zajímají. Pro ně je to jenom nějaká IT teorie, oni si zkusí ty Windows použít a vidí, že to funguje a funguje to pro ně dobře a víc je nezajímá. Když za nimi přijdete s těmi vašimi argumenty tak se vám leda vysmějí. A nebo zkusí Ubuntu a řeknou ne, děkuji Windows mi vyhovuje víc. Microsoft prostě vsadil na tohle, protože takové uživatele přesně potřebuje a takových uživatelů je většina - tudíž nejvíce peněz. Linux byl od počátku koncipován jako nevýdělečná akademická záležitost a tudíž si mohl dovolit více experimentovat - vsadil na dynamické linkování, které sebou ve své době neslo opravdu výrazné úspory jak paměti tak diskového místa + další výhody jako je třeba to že chybu v knihovně lze opravit na jednom místě pro všechny aplikace, které ji používají najednou apod. I první verze distribucí stále ještě moc nepočítali se šířením mezi běžné uživatele, tento trend přišel až mnohem později. V počátcích se prostě počítalo s tím, že každý kdo to používá o to má zájem, takže pro něj není problém se naučit kompilovat se zdrojáků, a shánět potřebné knihovny - protože s dynamickým linkováním se ujalo i separované distribuování - vývojář poskytl zdrojáky pouze aplikace, zdrojáky knihoven, které použil už si musel uživatel obstarat sám. Distribuce tento "problém" neřeší, ale maskují. Píšu problém v uvozovkách, protože pro mne to problém není, jak jsem psal dokážu si s tím poradit.

    Já jsem nikde nenapsal, že bych chtěl aby se v Linuxu najednou začalo se statickým linkováním. To jste si nějak vydedukoval sám, nejspíš z toho že jsem napsal, že to ve Windows není problém. Váš pohled na situaci ve Windows je zbytečně zaujatý viz. vaše neustálé používání slova sprasit. Mám kolem sebe dost běžných uživatelů Windows a věci kolem počítačů přijdou dost často na přetřes a ujišťuji vás že jsou všichni se svými Windows spokojeni (aby taky ne, když jsem jim je mnohým sám instaloval:). Někteří ti odvážnější a dalo by se říct zkušenější, si dokonce zkusili Ubuntu, no řekl bych že od té doby si pohodlí a softwareovou vybavenost svých Windows pochvalují ještě více.

    A je jim opravdu jedno jestli mají v systému nějakou knihovnu dvakrát. Je jim naprosto jedno kde ty aplikace mají konfiguráky, protože mají v menu Nastavení a už úplně je jim jedno jestli někdo považuje jejich systém za sprasený - jediné co je zajímá je funkčnost a snadnost ovládání.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.